2014 w kredytach – raty pożyczek złotówkowych w górę

2014 w kredytach – raty pożyczek złotówkowych w górę

W ciągu bieżącego roku, mają nastąpić spore zmiany w kwestiach kredytów, zarówno tych złotówkowych, jak i udzielonych w obcych walutach. Dotyczyć będą one stóp procentowych pożyczek i niestety nie będą to zmiany korzystne, dla osób biorących je w rodzimej walucie. Inaczej ma się sprawa w wypadku posiadaczy kredytów w euro lub frankach szwajcarskich.

Według najświeższych analiz, wysokość rat zobowiązań wyrażonych w obcych walutach, nie będzie ulegać większym wahaniom. Eksperci zasługę za ten stan rzeczy przypisują bankowi centralnemu w Europie, który prowadzi łagodną i zrównoważoną politykę pieniężną. Dzięki temu umacniać się będzie także złoty. Jak to się przekłada na liczby? W momencie pisania tego artykułu, kurs euro trzyma się na poziomie kwoty 4,18 zł. Według analityków w ciągu przyszłego roku ma on stopniowo spadać. W połowie 2014 roku koszt wspólnej waluty będzie wynosił 4,10 zł, natomiast w grudniu już 4,05 zł. Podobnie wygląda sytuacja w wypadku franka szwajcarskiego, którego aktualny kurs wynosi 3,42 zł. W analogicznych okresach przyszłego roku będzie on kosztował 3,30 zł i 3,20 zł. Niektórzy prognostycy są jeszcze bardziej optymistyczni i przewidują, że za rok za euro i franka zapłacimy odpowiednio mniej niż 4 zł i niewiele ponad 3 zł. Przez te wszystkie zjawiska raty kredytów walutowych zaczną tanieć i stopniowo zrównywać się z tymi, obowiązującymi przy kredytach złotówkowych.

Posiadający pożyczki w rodzimej walucie nie będą jednak spoglądać w kierunku 2014 roku optymistycznie. Jak zwiastują specjaliści, ma on przynieść również podwyżki stóp procentowych kredytów. Dotyczyć to będzie zarówno pożyczek hipotecznych, jak i konsumpcyjnych. Oprocentowanie tych drugich będzie determinowane wysokością stóp, ustaloną przez bank centralny. Ma to nastąpić jednak dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej wcześniej stopy procentowe obniżyła i w lipcu tego roku spadły one łącznie do 2,25%. Najświeższe prognozy mówią jednak, że po czerwcu 2014 miesięczna rata kredytu na 300 tysięcy zł, wzrośnie o 13 zł. To niestety nie będzie koniec podwyżek. We wrześniu podskoczy ona o kolejne 23 zł, natomiast pod koniec 2014, będzie droższa w porównaniu ze stanem obecnym aż o 75 zł. Jeszcze gorzej ma być w późniejszych latach. Ten stan rzeczy to zdaniem ekspertów oznaka ożywienia gospodarczego i powoli rosnącej inflacji.

Niektórzy mogą przez to się skusić na próbę zaciągnięcia kredytu w obcej walucie. Przypomnijmy jednak, że dostęp do nich został utrudniony. Aktualnie kredyt hipoteczny w euro lub frankach szwajcarskich, może zostać udzielony wyłącznie osobom zarabiającym w tej walucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: