Banki uzbrojone w dane o kredytobiorcach

Banki uzbrojone w dane o kredytobiorcach

W tym roku może być zdecydowanie trudniej o kredyt. Albo raczej wypadałoby powiedzieć, trudniej będzie zatuszować swoją złą historię kredytową. Z danych głównych instytucji przechowujących informacje o długach Polaków wynika, że banki zakupiły w 2014 rekordową liczbę raportów. Dotyczyły one głównie klientów indywidualnych.

Zdaniem ekspertów mogą być dwa naczelne powody tego stanu rzeczy. Pierwszy jest taki, że banki chcą poprawić jakość portfela udzielanych przez siebie kredytów. Metodą na to, ma być zredukowanie tzw. złych kredytów, czyli zobowiązań, które nie są spłacane przez dłużników w terminie. Według raportów przynosi to odpowiednie skutki. W ubiegłym roku banki odnotowały o 2% mniej złych kredytów, niż miało to miejsce rok wcześniej.

Drugi powód to zwiększanie przez banki akcji kredytowej dla konsumentów. O słuszności takiej tezy może świadczyć kwota, na jaką opiewała ubiegłoroczna sprzedaż kredytów ratalnych i gotówkowych. W okresie od stycznia do października, wynosiła ona 64,8 miliardów złotych. To zdecydowanie większa kwota w porównaniu z analogicznym okresem roku 2008, który był pod tym względem rekordowy. Można zatem wnioskować, że liczba zamawianych raportów o historiach kredytowych, byłą podyktowana dużym zainteresowaniem Polaków kredytami.

Słychać też głosy, że banki po prostu chcą w ten sposób prześwietlić konsumentów. Celem takich zabiegów powinno być jednak przede wszystkim bezpieczeństwo i przejrzystość zawieranych transakcji kredytowych. Ta ma przecież przynieść korzyść zarówno bankom, jak i ich klientom. Niezależne zatem powinny być powody masowego zamawiania raportów przez instytucje finansowe, a końcowe efekty tego posunięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: