Banki z różną zdolnością kredytową

Banki z różną zdolnością kredytową

W ostatnich dniach wystąpiło pewne zamieszanie w krajowym sektorze bankowym. Dotyczyło ono zdolności kredytowej. O ile zazwyczaj instytucje finansowe w miarę równolegle ją podnosiły lub obniżały, aktualnie doszło do pewnych różnic. I to w niektórych przypadkach dość sporych.

W porównaniu z nawet ubiegłym miesiącem, cztery funkcjonujące w Polsce banki mocno obniżyły zdolność kredytową dla swoich klientów. Są to Alior Bank, BZ WBK, Getin Noble Bank i Bank Pocztowy. W najlepszym przypadku owa zdolność spadła o kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast w najgorszym grubo ponad sto tysięcy. Powody tej decyzji są różne. Najczęściej eksperci tłumaczą je zamieszaniem wyborczym, które poprzez kwestię kredytów frankowych dotyka również sektora bankowego. W ten sposób banki chcą m.in. podnieść minimalne koszty utrzymania.

Co ciekawe, w wielu krajowych bankach zdolność kredytowa pozostałą bez zmian, a nawet nieco się podniosła w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wśród nich jest największy w Polsce bank, PKO BP. Inną ciekawostką jest fakt, że pomimo większych trudności w otrzymaniu dużego kredytu hipotecznego w niektórych bankach, zmalały ich raty.

Ponadto eksperci dają optymistyczne sygnały, że jeszcze przez dłuższy czas, będziemy mogli się cieszyć tanimi kredytami. To oczywiście wynik niskich stóp procentowych, które zdaniem wielu specjalistów nie wzrosną drastycznie przez najbliższe 2 lata. Osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny, czekają zatem dobre czasy. Jednak aby nie było zbyt różowo, należy wziąć jeszcze pod uwagę obowiązek wkładu własnego przy takich zadłużeniach. A ten, w ciągu najbliższych dwóch lat, wzrośnie do 20%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: