Belka chce większych wymogów kredytowych?

Belka chce większych wymogów kredytowych?

Jakiś czas temu prezes Narodowego Banku Polskiego, Marek Belka, wypowiedział się na temat rynku kredytowego i ewentualnych zmian, które miałyby zostać wprowadzone. Główną przyczyną tych przemyśleń, było oczywiście zamieszanie na kredytach we franku, po którym kurz tak naprawdę nie opadł jeszcze na dobre.

Belce chodziło głównie o możliwość zwrócenia się do Komisji Nadzoru Finansowego, o zwiększenie wymogów dotyczących kredytów hipotecznych. Podkreślił również, że taki zabieg miałby na celu zwiększenie bezpieczeństwa kredytobiorców. Nie chodziłoby w nim w żadnym wypadku o uczynienie tego kosztem klientów banków. Zdaniem Belki, w takim przypadku w przedbiegach odpada np. żądanie dodatkowych ubezpieczeń o kredytobiorcy. Jak twierdzi prezes, chodzi mu raczej o działania nadzorcze „w ramach II filaru”. Nie sprecyzował jednak, jak miałyby one wyglądać w praktyce.

Trzeba przyznać, że takie pomysły mogłyby się okazać potrzebne. Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo frankowiczów. Również zaciągający kredyty w złotówkach, mogą zostać nieświadomie wpuszczeni na przysłowiową minę. Może ona dotyczyć, chociażby zmian stóp procentowych. Dużo wskazuje jednak na to, że KNF sama zdaje sobie z tego sprawę, jak ważne staje się informowanie kredytobiorcy o takich szczegółach i uczula na to banki. W jednym z poprzednich tekstów, pisałem nieco więcej na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: