Blaski i cienie kredytu konsolidacyjnego

Blaski i cienie kredytu konsolidacyjnego

Dla osób posiadających wiele zobowiązań kredytowych, ratunkiem może być kredyt konsolidacyjny. To rozwiązanie, dzięki któremu miesięcznie spłacamy jedną ratę, zamiast kilku. Eksperci ostrzegają jednak, że należy być bardzo ostrożnym przy podejmowaniu decyzji o konsolidacji naszych zobowiązań.

Wyjaśnijmy na początek, że konsolidacji może podlegać każdy rodzaj kredytu bankowego. Nie ma tu znaczenia, czy jest to kredyt hipoteczny, gotówkowy czy samochodowy. Raty każdego z nich można połączyć w jedną. Już samo to może być dla wielu osób kuszące. Jeśli dodamy do tego fakt, że owa skonsolidowana rata jest niższa od sumy tych wcześniejszych, pokusa nabiera podwójnej wartości.

Przy takich, na pierwszy rzut oka korzystnych warunkach, mało kto zastanawia się, jakie mechanizmy powodują tą cudowną redukcję kosztów raty. W wypadku kredytów konsolidacyjnych, jest ona najczęściej wynikiem wydłużenia okresu spłacania zobowiązania. Wraz z nim wzrasta wartość odsetek, które należy zapłacić. Przez to, przy ostatecznym rozrachunku, kredyt konsolidacyjny okazuje się być droższy, niż spłacanie każdego zobowiązania z osobna. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie, należy dokonać dokładnych obliczeń, czy będzie się nam ono faktycznie opłacało.

Gwoli ścisłości należy jednak dodać, że czasem korzystniejsze raty kredytu konsolidacyjnego są rezultatem lepszego oprocentowania. Zdarzają się jednak na rynku oferty banków, w których oprocentowanie może być nawet o 2% niższe od wyjściowego. Są one jednak cały czas rzadkością, w porównaniu do ofert, polegających na dłuższym okresie spłacania pożyczki.

Konsolidacja jest zatem kiepskim rozwiązaniem dla osób, którym zależy przede wszystkim na obniżeniu odsetek. Adresowana jest raczej do tych, którzy spodziewają się problemów finansowych w przyszłości. Wtedy kredyt konsolidacyjny jest opcją korzystną, a niekiedy nawet konieczną. Aczkolwiek nie jedyną. Jeśli kłopoty finansowe mają charakter przejściowy, można wystąpić do banku o zawieszenie części, albo całej raty. Przy bardziej długofalowych problemach z pieniędzmi, można negocjować z bankiem ugodę przy spłacaniu rat. Warto o tym pamiętać, przy szukaniu wyjścia z trudnej kredytowej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: