Co czeka rynek kredytowy w 2015?

Co czeka rynek kredytowy w 2015?

Na zakończenie roku 2014, który nie był w ogólnym rozrachunku najlepszy dla rynku kredytów hipotecznych, eksperci snują domysły, jak będzie pod tym względem wyglądał 2015. Opinie są raczej optymistyczne. Aczkolwiek w tej radosnej wizji jest miejsce, na dostrzeżenie pewnych ograniczeń, które mogą ją nieco zaburzyć.

Wiele czynników wskazuje na to, że 2015 może być lepszy dla kredytodawców, niż mijający rok. Wpłynie na to przede wszystkim poprawiająca się sytuacja gospodarcza. Oprócz tego od jakiegoś czasu odnotowujemy spadek poziomu bezrobocia w Polsce. Takie zjawiska z reguły odbijają się pozytywnie na zdolności kredytowej. Innym pozytywnym dla rynku kredytowego zjawiskiem, są stabilizujące się ceny mieszkań. Do zaciągania kredytów mogą zachęcać także rekordowo niskie stopy procentowe. Nawet jeśli Rada Polityki Pieniężnej dotrzyma słowa o braku dalszych obniżek, ich obecny poziom 2%, już jest niezwykle atrakcyjny.

Cóż zatem mogłoby być przysłowiową łyżką dziegciu w tym słoiku miodu? Eksperci wskazują głównie na działania banków, a także rekomendację S Komisji Nadzoru Finansowego. W pierwszym wypadku są to marże. Niskie stopy procentowe są atrakcyjne dla kredytobiorców, ale dla kredytodawców już niekoniecznie. Ich zyski stają się bowiem mniejsze i starają się te straty jakoś rekompensować. Najczęściej właśnie poprzez nakładanie wyższych marż.

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała natomiast o obowiązku wkładu własnego. Jego wysokość wzrośnie w przyszłym roku dwukrotnie, w porównaniu z jej obecnym poziomem. To może być dla wielu Polaków przeszkoda nie do przeskoczenia.

Które z tych czynników będą mieć większy wpływ na rozwój wydarzeń na rynku kredytowym? To wszystko wyjaśni się za około rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: