Co warto wiedzieć o kursach walutowych i kursie hrywny?

Co warto wiedzieć o kursach walutowych i kursie hrywny?

Waluty to jednostki monetarne, które występują w danym kraju. Są środkami rozliczeniowymi i służą do regulowania płatności. Mogą występować zarówno w postaci monet, jak i banknotów. W nazwach poszczególnych walut dwie pierwsze litery wskazują na kraj, w którym dana waluta obowiązuje. Dlaczego warto obserwować notowania kursu walut? Jakie możliwości daje używanie kalkulatora walutowego, czyli przelicznika walut? Czym jest kurs hrywny? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

kursy walut

Notowania kursu walut

Notowania walutowe to inaczej porównywarki poszczególnych kantorów internetowych. Dają one możliwość porównania najlepszych ofert wymiany walut, które uwzględniają wszystkie koszty transakcji. Należą do nich: kwoty przelewów międzybankowych, aktualne kursy walut oraz marże kantorów. Warto z nich korzystać, jeśli pragniemy będziemy być na bieżąco z najlepszymi ofertami wymian poszczególnych walut.

Kalkulator walutowy

Przelicznik walut daje nam możliwość przeliczenia danej waluty według aktualnych oraz archiwalnych średnich kursów walut ogłaszanych przez NBP. Pozwala on na przeliczanie walut z polskiej na obcą i odwrotnie. Używając kalkulatora walutowego możemy wybrać dzień, konkretną datę, z której kurs ma zostać zaczerpnięty. Przydaje się on także w sytuacji, gdy chcemy obliczyć wartość faktury wystawionej w obcej walucie.

Kursy walut w kantorach

Jeśli pragniemy dowiedzieć się czegoś o kursach walut w kantorach to warto skorzystać ze stron agregujących ich kursy. Podają one na bieżąco średnie z aktualnych kursów kantorowych. Widzimy także na głównych stronach, jak prezentują się kursy w kantorach online. Możemy dzięki temu porównywać najlepsze oferty wymiany walut w kantorach internetowych.

Kurs hrywny

Hrywna to oficjalna waluta Ukrainy. Jej nazwa to UAH. Hrywna to 100 kopiejek. Jej nazwa oznacza średniowieczną miarę srebra. Weszła ona do obiegu w roku 1996, zastępując karbowańca. Na banknotach widnieją znani Ukraińcy i miejsca, które są związane z ich życiem. Warto na bieżąco przeglądać kurs hrywny przed wyjazdem na Ukrainę. Często jest on przedstawiany w formie wykresu, dotyczącego np. ostatniego tygodnia (lub minionego miesiąca, roku) funkcjonowania waluty na rynku pieniężnym. Również Ukraińcy z racji na emigrację zarobkową do Polski coraz częściej są zainteresowani kursem hrywny oraz przekazami pieniężnymi zarobionych pieniędzy do swojego kraju. Więcej na ten temat tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: