Czy banki przewalutują kredyty?

Czy banki przewalutują kredyty?

Ponownie wracamy na naszym blogu do kredytu we frankach. Powód jest dość istotny. Niebawem banki mają się określić, czy zgadzają się na pomysł przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, odnoszący się do zadłużeń w szwajcarskiej walucie. Chodzi o ich przewalutowanie.

Pisałem już jakiś czas temu o efektach, jaki ten zabieg może mieć dla sektora bankowego i ogólnie dla krajowej gospodarki. Wniosku niestety nie były zbyt optymistyczne. W wyniku przewalutowania część banków może stać się niewypłacalna, przez co ucierpią finanse całego kraju. Taki scenariusz obowiązywałby jednak, jeśli przewalutowanie odbyło się po historycznym kursie franka, czyli tym z 2008 roku. Pomysł szefa KNF był jednak nieco inny. Kredyty frankowe miałyby zostać zamienione na złotowe, po obecnym kursie szwajcarskiej waluty. Dodatkowo podzielono by go na dwie części. Miałby to być kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotówkach oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, odzwierciedlający konsekwencje osłabienia złotego. Ten drugi byłby spłacany w połowie przez kredytobiorcę, a w połowie zostałby umorzony.

Nie wszystkie banki są przekonane co do tego pomysłu. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę potencjalne straty, które mógłby on przynieść. Według szacunków szefa KNF, byłoby to 1-1,2 miliarda złotych rocznie, co przekłada się na 7% rocznych dochodów sektora bankowego.

Banki mają czas do 11 marca, aby zająć stanowisko w tej sprawie. Sama zgoda to jednak nie wszystko. Ważne jest również, aby wypracować wspólny system, według którego przewalutowanie będzie przeprowadzone. Przewodniczący Komisji powiedział także w jednym z wywiadów, że w razie braku porozumienia, KNF może użyć wobec banków swoich środków nadzoru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: