Czy Bitcoin to bańka spekulacyjna?

Czy Bitcoin to bańka spekulacyjna?

Doniesienia o tym, że kryptowaluty, a zwłaszcza Bitcoin są ryzykowną inwestycją dla inwestorów, pojawiają się regularnie w mediach. Mówi się również, że BTC to nic innego, jak bańka spekulacyjna. Na jakiej podstawie?

 

Bitcoin – notowania na przełomie roku

Od początku 2017 roku kurs Bitcoina wzrósł ponad 20-krotnie. W styczniu był wyceniany w okolicy 1000 dolarów za BTC, a w grudniu przekraczał w kulminacyjnym momencie próg psychologiczny 20 tys. dolarów. Łatwo można policzyć, że takie ceny kryptowalut wykorzystane w optymalny sposób przez inwestora oznaczały 20-krotny zysk na każdym zainwestowanym dolarze.

Notowania Bitcoina są jednak tak niepewne, że trzeba mieć stalowe nerwy i niebywałą intuicję, aby móc na tej kryptowalucie aż tyle zarobić. Wielu ekspertów rynku kryptowalutowego stoi na stanowisku, że rajd cenowy kursu Bitcoina pod koniec 2017 roku spowodował oderwanie od realnej wartości aktywa. Na domiar złego, trudno w ogóle stwierdzić, czy Bitcoin jest jakimkolwiek aktywem i ma wartość fundamentalną, w przeciwieństwie chociażby do akcji spółek czy obligacji. Dlatego ciężko tutaj mówić o bańce spekulacyjnej, jak w przypadku złota czy dolarów amerykańskich.

boitcon kurs cena aplikacja

 

Ryzyko związane z Bitcoinem

Jeśli by przyjąć, że realny kurs Bitcoina to 10 dolarów, to patrząc na wykres Bitcoin z 2017 roku można powiedzieć, że jego wycena była horrendalnie wysoka i była to bańka spekulacyjna. Jednak nie można przypisać Bitcoinowi postaci aktywa, bo nie znamy jego fundamentalnej wartości.

Jednocześnie trzeba też przyznać, że radykalne wzrosty kursów Bitcoina są co najmniej dziwne i skoro tak szybko doszło do zwielokrotnienia notowań, równie szybko kurs BTC może zmaleć do 1000 dolarów lub mniej. Na Bitcoinach można zarabiać, ale trzeba zrozumieć mechanizm działania kryptowalut i znać się na ich notowaniach. Wycofując się w porę z inwestycji lub wchodząc w nią w odpowiednim czasie, zarobimy najwięcej.

Przypuszczalnie kurs BTC może rosnąć do kosmicznie wysokich poziomów i całkiem realna jest jego wycena na poziomie 1 mln dolarów i więcej, ponieważ nie znamy fundamentalnej wartości Bitcoinów. Dopóki pojawiać się będzie nowy kapitał i inwestorzy chcący nabyć BTC, jego kurs będzie nadal wzrastał, choć z różną dynamiką na przestrzeni kolejnych miesięcy i lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: