Czy MdM dofinansuje mieszkania z drugiej ręki?

Czy MdM dofinansuje mieszkania z drugiej ręki?

Program dofinansowania kredytów hipotecznych „Mieszkanie dla Młodych” jest niewątpliwie jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektów na rynku finansowym ostatnich lat. Wad dopatrywano się w zasadach ustalania limitów cenowych mieszkań objętych dopłatami, a także w fakcie, że muszą one pochodzić z rynku pierwotnego. Od jakiegoś czasu program jest jednak modyfikowany i prawdopodobnie niebawem rozszerzy się on o rynek wtórny.

To bardzo dobra wiadomość dla milionów młodych Polaków, którzy omijali „MdM” szerokim łukiem właśnie ze względu na jego ograniczenie do nowo powstałych lokali. Nawet w sytuacji pokrycia przez państwo wymaganego wkładu własnego dla kredytu hipotecznego, wciąż pozostawał im problem zdobycie pieniędzy na urządzenie mieszkania od zera. A nie jest to w końcu mały koszt. Często przekraczałby on nawet samo dofinansowanie płynące z programu.

Poprawka do ustawy o „Mieszkaniu dla Młodych”, przegłosowana już przez członków specjalnej podkomisji, musi zostać jeszcze zaakceptowana przez posłów i senatorów. Należy się jednak spodziewać, że odbędzie się to bez większych przeszkód. Wszak był to ostatnimi czasy dość nośny temat, a wybory parlamentarne tuż za rogiem.

Kształt nowelizacji, dotyczący dofinansowania zakupów mieszkań z tzw. „drugiej ręki” został już ujawniony. Chyba jednak ze szkodą dla samej nowelizacji, ponieważ wielu ekspertów skrytykowało zwłaszcza proponowane w niej limity. Są ich zdaniem nieadekwatne do cen mieszkań, a dodatkowo zachodzi dysproporcja pod względem regionów. Dla niektórych zasady limitowania będą o wiele korzystniejsze niż dla innych. Ogólnie limity mają wynosić 90% średniego kosztu odtworzenia metra kwadratowego. Przy dużej rozpiętości cenowej mieszkań w poszczególnych województwach, nic dziwnego, że mogą zachodzić pewne dysonanse.

Podobna przypadłość cechuje również zasady dofinansowań na rynku pierwotny, więc to raczej bolączka programu samego w sobie, niż tylko rzeczonej nowelizacji. Możliwe zatem, że zostaną na nią naniesione dalsze poprawki. W wyniku tego, wprowadzenie w życie możliwości dofinansowania zakupu mieszkań z rynku wtórnego zostanie odłożone w czasie. Wciąż jednak plusem jest coraz intensywniejsze działanie nad tym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: