Czy zabezpieczać kredyt

Czy zabezpieczać kredyt

W niniejszym tekście sprawdzimy, czy warto jest brać kredyt z zabezpieczeniem. Uściślijmy na wstępie, że chodzi tu o zwykłe kredyty gotówkowe. Te hipoteczne bowiem, mają zabezpieczenie wpisane „w pakiecie”, a jest nim oczywiście… hipoteka. Zastosowanie tego zabiegu może przynieść nam w ostatecznym rozrachunku spore oszczędności, ale ma on też swoje minusy.

Biorąc kredyt gotówkowy z zabezpieczeniem, możemy spodziewać się mniejszych liczb w przypadku raty nominalnej i rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Obydwie wartości będą nawet o kilka procent niższe, niże w przypadku kredytu, który takiego zabezpieczenia nie będzie posiadał. Kredyt z zabezpieczeniem to również o kilkadziesiąt złotych niższa rata. Dzięki temu koszt całego zobowiązania może być niższy, o nawet kilka tysięcy. Takie dane przemawiają do wyobraźni i potrafią zachęcić do zakupienia takiego produktu.

Skąd z kolei wziąć takie zabezpieczenie? Jak już wspomnieliśmy, w wypadku kredytu hipotecznego sprawa jest prosta, a wręcz nie do ominięcia. Co natomiast jeśli chodzi o kredyt gotówkowy? Spektrum możliwości jest tu niestety bardzo wąskie. Najczęściej takie zabezpieczenie stanowi część albo całość środków na lokacie, którą posiadamy w udzielającym kredytu banku. I tu pojawia się problem. Co prawda oszczędzamy na samym zobowiązaniu, ale tym samym odcinamy sobie drogę do naszych oszczędności na czas jego spłacania. Jeśli jest to krótki okres, problem nie musi być tak wielki. Warto zatem dokładnie przekalkulować, czy zabezpieczony kredyt, będzie dla nas faktycznie stanowił źródło oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: