Deweloperzy też krytykują „MdM”

Deweloperzy też krytykują „MdM”

Temat programu „Mieszkanie dla Młodych” powraca na łamy naszego bloga. W założeniu miał on pomagać młodym ludziom w zdobyciu pierwszego mieszkania. W praktyce staje się obiektem krytyki. Najmocniejszy był chyba głos NBP, który uznał cały program, jako sprzyjający deweloperom, a nie starającym się o mieszkanie. Teraz „MdM” skrytykować postanowili… deweloperzy.

Związek Polskich Firm Deweloperskich zauważa, że państwowy program dofinansowania zakupów nowych mieszkań, spycha młode osoby na peryferie. Dzieje się tak ze względu na nałożone w nim limity cenowe, które kwalifikują lokum do otrzymania dopłaty na jego zakup. Ceny metra kwadratowego mieszkań znajdujących się w centrum albo w jego niedalekim obrębie, są zdecydowanie za wysokie, aby spełnić te kryteria. W związku z tym koniecznością jest rozglądanie się, za gorzej zlokalizowanymi nieruchomościami. Deweloperzy chcą zatem, aby owe limity zostały zwiększone. Nie precyzują jednak, do jakiego poziomu. Twierdzą również, że program powinien być mniej restrykcyjny dla par z dziećmi. Chodzi tu nawet o te, które już posiadają mieszkanie, a potrzebowaliby zamienić je na większy metraż.

Resort odpowiedzialny z „Mieszkanie dla Młodych”, jakiś czas temu ogłosił wprowadzanie zmian w programie. Pisaliśmy już o tym na naszym blogu. Przypomnijmy tylko, że chodzi o ustanowienie lepszych warunków, właśnie dla par z dziećmi. Te z co najmniej trójką pociech, miałyby dostawać 25% dofinansowania, a z dwójką – 20%. ZPFD nie docenia jednak takich działań i twierdzi, że to zdecydowanie za mało. Biorąc jednak pod uwagę, z jak bardzo krytycznym odbiorem spotyka się „MdM”, nie byłoby dziwnym, gdyby został on poddany jeszcze innym nowelizacjom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: