Dlaczego tak drogo, czyli raty kredytu

Dlaczego tak drogo, czyli raty kredytu

Raty kredytów to jedna z tych rzeczy, które zawsze będą za wysokie. To oczywiście podyktowane jest głównie subiektywnymi odczuciami, ale mogą one być także obiektywne. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę błędny sposób ich obliczania. A takowy niestety jest dość częstym zjawiskiem. Co tak naprawdę składa się na koszt raty kredytu? Wiedzą to eksperci z porównywarki finansowej Comperia.pl, a w niniejszym tekście znajdziecie kilka uwag z ich analizy, dotyczącej tego problemu.

Podstawowym błędem kredytobiorców, przez który żyją w przeświadczeniu płacenia za dużych kwot, jest obliczanie rat na podstawie niewłaściwej liczby. Jest nią zazwyczaj suma, którą dostają od banku w ramach pożyczki. Dzielą ją na ilość miesięcy, przez które będą ją spłacać i dodają odsetki, wyciągnięte także z tej samej kwoty. Niestety, oprocentowanie wyliczane jest nie na podstawie sumy, którą dostajemy od banku. Jest ona powiększona jeszcze o prowizję pobieraną od udzielenia kredytu, a także dodawane do niego ubezpieczenia. Warto też zaznaczyć, że niekiedy koszt ubezpieczenia nie jest wliczany w kwotę brutto kredytu, ale rozbija się go i dodaje do rat.

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, wyższe raty kredytu zaczynają nabierać większego sensu. Ich wysokość zależy również od ich wyliczenia przez bank. Może on podzielić je równomiernie, a także malejąco. Ten drugi sposób oznacza, że na początku będziemy płacić więcej, ale na końcu regulowania zadłużenia, te kwoty będą niższe. Eksperci polecają ten sposób ratowania, zwłaszcza przy kredytach długotrwałych. Wówczas można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: