Dlaczego warto śledzić notowania walut?

Dlaczego warto śledzić notowania walut?

Współczesny świat oscyluje wokół szeroko rozumianej waluty. Korzystają z niej inwestorzy, finansiści, przedsiębiorcy, jak również osoby fizyczne – choćby podczas planowania zagranicznej wycieczki czy zakupów w międzynarodowym sklepie internetowym.

Ważnym czynnikiem na tej płaszczyźnie okazuje się aktualny kurs wybranej waluty.

notowania walut na wykresie

Śledzenie notowania walut online

Jedni muszą, inni po prostu chcą śledzić aktualne kursy walut. Niektórzy robią sporadycznie, najczęściej podczas planowania inwestycji o charakterze walutowym.

Aktualne kursy walut najlepiej sprawdzać w internecie – jest to sposób najprostszy, najszybszy i najbardziej wiarygodny.

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się kantory internetowe, oferujące transakcje walutowe w atrakcyjnych cenach. Warto jednak pamiętać, że w sieci znaleźć można także portale, w których przedstawiane są aktualne notowania walut na żywo, uwzględniające wszystkie czynniki, od których zależy wartość rynkowa danej waluty. Warto nadmienić, że sprawdzenia wartości waluty oraz porównania kursów można dokonać o każdej porze, przez cały tydzień.

Inaczej rzecz ujmując, notowania walut na żywo to narzędzie, które pozwala bieżące śledzenie zmieniających się kursów walut z kilkudziesięciu różnych kantorów oraz platform wymiany walut, z jednoczesnym uwzględnieniem kursu sprzedaży, kursu kupna lub spreadu.

Kurs EURO w kantorach

Kluczowym elementem na rynku walutowym jest średni kurs walut, ustalany przez bank centralny, czyli NBP. Nietrudno jednak zauważyć, że kurs EURO w kantorach i bankach różni się od średniego kursu – różnice są nieznaczne, nie mniej jednak w przypadku większych transakcji okazują się znaczące. Wpływ na to ma wiele czynników – gospodarczych, politycznych i społecznych.

Kwestia ta okazuje się jednak istotna w przypadku osób planujących wyjazd na zagraniczną wycieczkę lub zakupy w międzynarodowym sklepie internetowym, gdzie ceny podawane są w EURO lub USD. Powyższe przykłady dotyczą inwestycji rozłożonych w czasie, dlatego też warto skorzystać z narzędzia, jakim są prognozy walutowe i zweryfikować wartość waluty w kolejnych dniach, tygodniach, a nawet miesiącach. Co prawda są prognoz walutowych nie należy traktować jako konkretnych danych, z całą pewnością stanowią one praktyczną i cenną wskazówkę inwestycyjną.

Przykładem może być tutaj kurs EURO – prognozy walutowe pozwalają określić zakładaną wartość europejskiej waluty w najbliższym czasie, umożliwiając określenie optymalnego momentu na finalizacją planowanego przedsięwzięcia.

Prognozy walutowe cieszą się także sporym zainteresowaniem wśród osób, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego we frankach szwajcarskich. Jak nietrudno zauważyć, ówczesne prognozy finansowe prezentowały się zachęcająco, frank szwajcarski był słaby względem złotego, co w praktyce oznaczało korzystną inwestycję kredytową. Z czasem pozycja waluty uległa znacznemu wzmocnieniu, korygując realną wartość kredytów walutowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: