Dlaczego zainteresowanie kredytami spada?

Dlaczego zainteresowanie kredytami spada?

Mogłoby się wydawać, że kredyty hipoteczne sprzedają się obecnie jak ciepłe bułeczki. Wiele czynników złożyło się na ich bardzo korzystną cenę, a mówiąc bardziej dosadnie, na ich najniższą cenę w historii. Okazuje się jednak, że w ostatnich miesiącach sprzedaż tego produktu finansowego spada, co widać na podstawie raportu Biura Informacji Kredytowej.

Informacje znajdujące się w rzeczonym dokumencie, spływają do BIK z banków i innych instytucji zajmujących się sprzedażą kredytów, nie tylko tych hipotecznych. Jednak to właśnie w ich przypadku odnotowano wysoki spadek zainteresowania produktem. Wynosił on 6.7% w skali miesięcznej. Może to rzecz jasna zastanawiać, ponieważ warunki otrzymania kredytu hipotecznego są wciąż wyjątkowo korzystne. Stopy procentowe wciąż są na rekordowo niskim poziomie. Banki co prawda zaczęły podwyższać marże kredytów mieszkaniowych, ale w ostatecznym rozrachunku wciąż nie można narzekać na ich koszt.

Co zatem spowodowało ten zanik zainteresowania? Zrzuca się to na zamieszanie związane z Grecją, a także niepewność przedwyborczą. Takie zdanie na ten temat mają obserwatorzy rynku finansowego w kraju. Druga opcja jest względnie prosta do wytłumaczenia. Wszak jesienią może się w Polsce zmienić ekipa rządząca i wtedy nie wiadomo, jak potoczą się losy polityki finansowej kraju. Tłumaczenie mniejszego zainteresowania kredytami hipotecznymi sprawą grecką, jest jednak trochę naciągane. Można by było je zastosować, gdyby udzielano u nas masowo kredytów w euro, albo nasze stopy procentowe były zależne od tych, ustalanych przez Europejski Bank Centralny.

Taka zachowawczość może być odebrana jako coś pozytywnego. Pokazuje przecież Polaków, jako osoby troszczące się o swoje finanse i umiejące wybiegać w przyszłość. Myślenie tego typu może być jednak zgubne. Warunki zaciągnięcia kredytów, w tym hipotecznych, zmienią się niezależnie od zmiany rządu. Rada Polityki Pieniężnej już od jakiegoś czasu zapowiada podwyżkę stóp procentowych w 2016 roku i przypuszczalnie nie skończy się tylko na jednej. Na stronach finansowych można nawet znaleźć hipotetyczne scenariusze w przypadku takich podwyżek. Może zatem warto się zastanowić nad kredytem ze stałym oprocentowaniem, co przynajmniej przez kilka lat uchroni nas przed ewentualnymi zawirowaniami dotyczącymi stóp procentowych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: