Dopłaty „MdM” dopiero po nowym roku

Dopłaty „MdM” dopiero po nowym roku

Wszyscy ci, którzy chcieliby otrzymać dopłatę z programu „Mieszkanie dla Młodych” jeszcze w tym roku, powinny się bardzo spieszyć. Większość banków planuje zamknąć tę furtkę w najbliższych dniach. Powodem są zasady funkcjonowania programu państwowych dopłat do kredytów hipotecznych.

Funkcjonowanie to jest oparte na konkretnych sumach pieniędzy, które przydzielone są na poszczególny rok jego trwania. Przykładowo w mijającym 2014, było to 600 milionów złotych. Oprócz tego dopłaty z „MdM” są ostatnią transzą płatności dla dewelopera. Oznacza to, że mogą zostać wypłacone dopiero w momencie odbioru mieszkania, lub zakończenia jego budowy. Jeśli zatem nasze nowe lokum będziemy przejmować przed zakończeniem bieżącego roku, jest to ostatni dzwonek, aby złożyć wniosek o dofinansowanie. W grudniu banki nie będą już przyjmować podań na 2014. Nie będą miały bowiem możliwości sfinalizować transakcji. Problemem nie będzie natomiast otrzymanie dopłat na rok 2015, chociaż też nie wszędzie. Do tego jednak przejdziemy.

Kilka banków już teraz zapowiedziało, że nie przyjmie wniosków od dopłaty i wyznaczyło terminy, albo zasady, na jakich będzie się to odbywać. Wśród nich są Pekao S.A., Eurobank, PKO BP i Alior Bank. W wypadku pierwszej instytucji złożenie wniosku jest jednak teoretycznie możliwe. Po prostu odpowiedzialność za określenie szans na wypłatę pieniędzy w terminie, spoczywać będzie na bankowych oddziałach i doradcach. Możemy zatem spotkać się z odmową. W pozostałych trzech bankach reguły są bardziej precyzyjne. Eurobank nie przyjmie wniosków, w których termin dopłaty przypada między 10 a 31 grudnia, PKO BP będzie czekać na podania do 29 listopada, natomiast Alior Bank do 24, czyli najbliższego poniedziałku.

Taki sam „deadline” wyznaczył BZ WBK, ale tu pojawia się wspomniany wcześniej problem z wnioskami na przyszły rok. Na chwilę obecną planuje ogólnie wstrzymać przyjmowanie podań o dofinansowanie z „MdM”. Tłumaczy się to przeciążeniem oddziałów i brakiem czasu na wysłanie wniosków do BGK. Wśród banków, które także myślą o zakończeniu przyjmowania wniosków na rok bieżący, są jeszcze BGŻ, Deutsche Bank i Getin Noble Bank. Żadna z tych instytucji nie określiła jeszcze żadnego terminu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: