E-płatności internetowe i bezpieczeństwo

E-płatności internetowe i bezpieczeństwo

Phising to sposób na wyłudzanie informacji, które są niezbędne do przeprowadzania szybkich płatności internetowych. Narażony jest na nie każdy posiadacz karty kredytowej i każda osoba, która korzysta z systemów płatności online. Na szczęście możemy się przed tym bronić.

Jak działa Phising?

Oszuści, którzy chcą wyłudzić nasze dane, stosują wiele przemyślnych metod, których celem jest zdobycie kluczowych informacji, które są niezbędne do epłatności. Bardzo często celem wyłudzenia, złodzieje tworzą własne strony internetowe, które mają imitować sklepy online lub też wykorzystują popularne systemy płatności elektronicznych, gdzie podszywają się pod jednego ze znanych pośredników. Aby się przed tym uchronić, musimy pamiętać o kilku żelaznych zasadach, które zabezpieczą nas przed złodziejami. Przede wszystkim przed przystąpieniem do płacenia, powinniśmy sprawdzić adres strony internetowej.

e-płatności online

Jeśli wyda nam się on podejrzany, to należy natychmiast zrezygnować z szybkich płatności online i poszukać możliwości dokonania tradycyjnego przelewu. W przypadku gdy mamy do czynienia z oszustwem, najpewniej takiej możliwości po prostu nie będzie. Oszuści bowiem nigdy nie podają numeru konta publicznie, gdyż mogłoby to być podstawą do oskarżenia i dowodem w przypadku postępowania sądowego. Musimy też sprawdzić, czy płatność przez Internet dokonywana jest w bezpiecznym połączeniu HTTPS. Jeśli nie, to także rezygnujemy z dalszego procesu płatności elektronicznej.

Podejrzane maile

W przypadku niektórych płatności oszuści próbują wyłudzić nasze dane za pośrednictwem korespondencji mailowej. Liczą na to, że użytkownik nie przeczyta wystarczająco uważnie maila lub bezrefleksyjnie poda, interesujące złodzieja dane. Podejrzane są listy, w których zamieszczona jest prośba o wysłanie sms na wskazany przez nadawcę numer.

To praktyka, która nie jest standardowo stosowana przez sprzedawców i jej celem jest naciągnięcie nas na koszt samego sms, który może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Odrzucać należy też wszelkie maile, w których prosi się nas o podanie loginu, hasła lub naszych danych osobowych, takich jak PESEL, nazwisko panieńskie matki lub dane dotyczące karty kredytowej. Podejrzane są też te maile, które zawierają błędy ortograficzne i gramatyczne. Wiadomości nie powinny też zawierać żadnych załączników, które zawierają oprogramowanie.

Jak dodatkowo ustrzec się przed złodziejami?

Niestety większość oszustw wynika z naszego zaniedbania i bezmyślności wielu internautów. Aby się chronić przed złodziejami, powinniśmy dbać o naszą prywatność w sieci. Nie podawać każdemu danych osobowych i tworzyć bezpieczne i skomplikowane hasła do szczególnie wrażliwych logowań. Chodzi tu o wszelkie profile społecznościowe oraz strony bankowości internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: