Firmy pożyczkowe, a przestrzeganie przepisów

Firmy pożyczkowe, a przestrzeganie przepisów

Pożyczki w firmach pożyczkowych są dla niektórych osób ostatnią deską ratunku, jeśli chodzi o zaciągnięcie kredytu. Zwłaszcza, że można u nich pożyczyć niewysokie kwoty i stosunkowo szybko. Jednak nie we wszystkich firmach tego typu kredyty są udzielane zgodnie z przepisami.

Gazeta Wyborcza dotarła do badań, zleconych przez firmę PwC. Bazowały one na technice tzw. „tajemniczego klienta” i miały sprawdzić, czy w firmie pożyczkowej jest faktycznie tak łatwo o kredyt. Okazuje się, że mogą być problemy. Biorący udział w badaniach zostali podzieleni na dwie grupy – standardową, czyli osoby mające, od co najmniej 3 miesięcy, stałą pracę i zarabiające miesięcznie więcej niż 3 tysiące brutto, oraz ryzykowną, z osobami posiadającymi nieregularne dochody (ok. 2,5 tysiąca brutto na miesiąc). Grupy różniły się także historiami kredytowymi. W wypadku tej pierwszej była ona pozytywna, zaś drugiej negatywna. Podzielone zostały także firmy pożyczkowe – na oferujące pożyczki w domach klientów, posiadające stacjonarne oddziały i funkcjonujące wyłącznie w internecie. Okazało się, że pierwsza grupa firm, nie robiła problemów przy udzielaniu kredytów osobom z grupy ryzykownej. Firmy z dwóch pozostałych grup natomiast, nie tylko odesłały „ryzykownych” z niczym, ale niektóre z nich nie chciały również pożyczyć pieniędzy osobom przypisanym do grupy standardowej. Wiele do życzenia pozostawiały również sporządzane umowy. Niektóre zawierały sporo luk informacyjnych, jak np. niedokładne zapisy na temat zasad spłacania kredytów. Na uwagę zasługuje też fakt chęci zastrzeżenia sobie możliwości jednostronnej zmiany umowy przez kilka firm.

Przestrzeganie przepisów jest sporą bolączką większości firm pożyczkowych w Polsce. Tak przynajmniej twierdzi UOKiK, który wziął pod lupę 30 z nich i stwierdził, że u każdej znalazłyby się uchybienia w tej materii. Jako największy mankament Urząd wskazał nieprawidłowe korzystanie z formularza informacyjnego. Jest on taki sam zarówno dla firm pożyczkowych, jak i dla banków oraz SKOK-ów. Zawiera on podstawowe informacje na temat pożyczek i w teorii powinien ułatwiać porównanie kredytów u różnych usługodawców. Innym, często powtarzającym się uchybieniem, było błędne podawanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się opcji kredytu w firmie pożyczkowej. Szybko zdobyty pieniądz nie może nam przesłonić minusów tych transakcji.

%d bloggers like this: