Frankowicze łatwiej przeniosą hipotekę

Frankowicze łatwiej przeniosą hipotekę

Kredyty denominowane we frankach posiada ponad pół miliona Polaków. Ten typ zobowiązań niewątpliwie wzbudzał w ostatnich miesiącach najwięcej emocji, ze względu na wahania kursu szwajcarskiej waluty. Poniższy tekst nie będzie jednak dotyczył tego zagadnienia. Na rynku pojawiły się bowiem oferty, które mają ułatwić frankowiczom przeniesienie hipoteki.

Wypadałoby chyba jednak powiedzieć „pojawiła się oferta”, gdyż jak na razie na ostatni guzik dopiął ją tylko jeden z banków. Mowa o Getinie. Kilka innych na chwilę obecną robi jedynie przymiarki do takiej usługi. Wracając do tej jedynej, już skonkretyzowanej oferty pomocy frankowiczom przy przenoszeniu hipoteki – jest to pakiet nazwany „Pomoc CHF”. Stosuje on procedury pozwalające na zmianę mieszkania, bez wcześniejszego spłacenia kredytu po obowiązującym kursie franka. Klienci korzystający z tej usługi, zobowiązują się zabezpieczyć przejściowo kredyt na swoich środkach pieniężnych. Kredytodawca dodatkowo deklaruje, że utrzyma on bieżący poziom marży po przeniesieniu hipoteki.

Należy zaznaczyć, że nie każdy frankowicz będzie w stanie skorzystać z tej oferty. Mają na to szansę jedynie dłużnicy, którzy sumiennie regulowali należności za swoje zobowiązanie. Oprócz tego trzeba pamiętać o jednej istotnej zasadzie. Po przeniesieniu hipoteki relacja zadłużenia do wartości nowego mieszkania, nie może przekraczać pewnego, ustalonego przez bank limitu. Trzeba się zatem liczyć ze scenariuszem, w którym będziemy musieli do tej transakcji nieco dopłacić.

Dodajmy jeszcze, że bankami, które robią przymiarki do wprowadzenia usługi do swojej oferty, są mBank i PKO BP. Na razie jednak żaden z nich nie jest w stanie podać konkretów na jej temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: