Idzie nowe w „Mieszkaniu dla Młodych”

Idzie nowe w „Mieszkaniu dla Młodych”

Program dofinansowania kredytów hipotecznych „Mieszkanie dla Młodych” okazał się być dość kontrowersyjną rzeczą. Teoretycznie miał pomagać osobom do 35 roku życia, w zdobyciu ich pierwszego lokum. W praktyce zbierał mnóstwo krytycznych opinii od ekspertów finansowych. Ostatnio jednak poinformowano o wprowadzeniu do niego modyfikacji. Czy wpłyną pozytywnie na jego odbiór?

Program „Mieszkanie dla Młodych” był krytykowany głównie za zbyt surowe ograniczenia, które uniemożliwiały wielu osobom otrzymanie dofinansowania. Te ograniczenia dotyczyły głównie metrażu, a raczej ceny za metr kwadratowy danego mieszkania. Wiadomym jest to, że jeśli ktoś decyduje się na pierwsze lokum, zależy mu na jego dogodnej lokalizacji. Ceny mieszkań w centrum miasta, często dyskwalifikowały jednak starania o dopłaty z programu. Po wprowadzeniu do niego nowelizacji, ma to się jednak zmienić.

Od przyszłego roku maksymalny metraż lokum, kwalifikującego się do dofinansowania z „MdM”, ma wynosić 65 metrów kwadratowych. Będzie to zatem o 15 więcej, niż jest to aktualnie. Wraz z metrażem ma wzrosnąć dofinansowanie dla rodzin z dziećmi. Te posiadające trzy pociechy lub więcej, otrzymają aż 25% wartości odtworzeniowej lokalu. Natomiast pary z dwójką dzieci, zamiast aktualnych 15%, otrzymają 20% wsparcia finansowego. W przeliczeniu na złotówki, może to być co najmniej 20 tysięcy złotych więcej.

Dobrym zjawiskiem jest chęć wprowadzenia zmian, do mocno niedoskonałego programu „MdM”. Czas pokaże, czy wpłyną pozytywnie na zainteresowanie nim. To, mimo poprawy w bieżącym półroczu, było jednak poniżej początkowych oczekiwań. Pozostaje też pytanie, czy owe zmiany też nie spotkają się z krytyką. Wszak ewidentnie widać, że największymi ich beneficjentami są rodziny wielodzietne, przez co pary bezdzietne i single, mogą poczuć się dyskryminowani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: