Ile wkładu własnego potrzeba na kredyt?

Ile wkładu własnego potrzeba na kredyt?

Od początku tego roku chcąc wziąć kredyt hipoteczny, musimy przygotować się na posiadanie co najmniej 10% wkładu własnego. Nie oznacza to jednak, że każdy bank zadowoli się takim odsetkiem. W tym wypadku kluczowy jest zwrot „co najmniej”, gdyż niektóre banki nie udzielą nam kredytu, nawet jeśli będziemy posiadali taką kwotę.

Rekomendacja S nałożona przez Komisję Nadzoru Finansowego i mówiąca o obowiązku posiadania wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego ma to do siebie, że precyzuje jedynie dolną granicę owego wkładu. Banki mają jednak zupełną dowolność w określeniu jego wysokości. Może być to np. minimum 20%, jak jest to w przypadku, chociażby banku BPH. W pewnych przypadkach wysokość wkładu własnego, może być uzależniona od naszej formy zatrudnienia. Są banki, które wymagają mniejszej ilości pieniędzy od pracujących na umowie o pracę, a większej od zatrudnionych np. na umowie-zleceniu.

To, jaki wkład własny będzie od nas wymagany, zależne jest także od tego, jaką nieruchomość będziemy chcieli kupić za pieniądze z kredytu. O ile w wypadku mieszkań 20% wkładu własnego jest raczej górną granicą nakładaną przez banki, tak w przypadku domów wymagania są o wiele bardziej restrykcyjne. Znajdziemy na rynku oferty banków, które na taki wydatek nie będą nam chciały dać więcej, niż 50% jego wartości.

Osobnym tematem są również kredyty walutowe. Przypomnijmy, że od lipca ubiegłego roku funkcjonuje przepis mówiący, że takowe zobowiązania mogą zaciągnąć jedynie osoby zarabiające w obcej walucie. Nie zmienia to jednak fakty, że takie kredyty wciąż są dostępne na rynku i obowiązek posiadania wkładu własnego dotyczy również ich. Wysokość progów waha się tu w granicach od 20 do 30%.

Warto pamiętać o tych kryteriach, jeśli będziemy chcieli ubiegać się o kredyt hipoteczny. Najlepiej jest przejrzeć dokładnie dostępne na rynku oferty. Ta, którą posiada nasz bank, nie musi się wcale prezentować najatrakcyjniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: