Inni kredytobiorcy też zasługują na pomoc?

Inni kredytobiorcy też zasługują na pomoc?

Kredyty we frankach to temat powracający jak bumerang przy najróżniejszych okazjach. Najczęściej w sytuacjach drastycznej zmiany kursu szwajcarskiej waluty albo wyborów. Nie podlega dyskusji, że sytuacja wielu „frankowiczów” jest ciężka. Jednak co z osobami, posiadającymi zobowiązania w euro, a nawet naszej rodzimej walucie? I jedni i drudzy również mogą napotkać na swojej drodze spłacania kredytu pewne problemy.

Zacznijmy może od zadłużonych we wspólnej walucie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że takie zobowiązanie to dla nich oaza spokoju. Kurs euro jest od wielu lat względnie stabilny (na pewno nie odnotował dawno takich skoków jak frank w połowie stycznia), a to samo tyczy się również stóp procentowych, ustalanych przez Europejski Bank Centralny. Co prawda marże na kredytach w europejskiej walucie są dość wysokie (od 4 do 6%), ale i tak raty zadłużonych nie należą do największych. Sytuacja może się jednak zmienić, jeśli EBC podejmie decyzje o podnoszeniu stóp procentowych. Według wielu doniesień niewykluczone, że nastąpi to w bardzo nieodległym czasie.

Podobnie sytuacja przedstawia się w wypadku kredytów złotowych. Ich raty również mogą mocno wzrosnąć po podwyżce oprocentowania. To posunięcie było ostatnio dość głośno zapowiadane przez Radę Polityki Pieniężnej. Nie wiadomo na razie, jak bardzo stopa procentowa zostanie podniesiona. Pewnym jest jednak, że jakakolwiek zmiana to będzie, zostanie na pewno w jakimś stopniu odczuta przez osoby zaciągające zobowiązania niedawno. To jedna strona medalu, a drugą są osoby korzystające z programu „Rodzina na Swoim”. Płynąca z niego pomoc kończy się dla niektórych z nich w przyszłym roku. W ciągu kolejnych lat, do roku 2021, tracić ją będą kolejne rodziny. Wielu z nim może to znacznie skomplikować systematyczne spłacanie rat.

Przy tak intensywnym próbom pomocy frankowiczom powstaje pytanie – czy pomoc będzie należała się również powyższym grupom kredytobiorców? Jakie jest wasze zadanie na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: