Inni mają gorzej, czyli wkład własny

Inni mają gorzej, czyli wkład własny

Od ubiegłego roku w wyniku wprowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji S, do zaciągnięcia kredytu hipotecznego wymagany jest wkład własny. Od stycznia wynosi on 10% wartości zadłużenia, czyli dwukrotnie więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach. Dla wielu osób jest to niewątpliwe utrudnienie, ale nie jest to problem tylko polskich kredytobiorców. W niektórych krajach o kredyt hipoteczny, jest jeszcze ciężej.

Pokazuje to najnowszy raport Lion’s Bank, w którym pod względem obowiązku posiadania wkładu własnego, przebadano 26 krajów. Okazuje się, że w żadnym z nich jego poziom nie jest niższy niż 10%. Taki sam odsetek wartości zobowiązania, muszą wpłacić kredytobiorcy w Chorwacji i Irlandii. Nieco więcej, bo 15% należy posiadać, chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny m.in. w Czechach, Szwecji czy Indiach. Najczęściej obowiązującym poziomem wkładu własnego w badanych krajach, jest 20%. Taki wymóg jest w niemal 75% państw wymienionych w raporcie. Przypomnijmy, że jest to również docelowa wysokość wkładu własnego, do której dążymy w Polsce. Ma ona zacząć obowiązywać w 2017 roku.

Jest jednak kilka krajów, gdzie wymagany wkład własny jest zdecydowanie wyższy. Austriaccy, bułgarscy, hiszpańscy i słoweńscy kredytobiorcy, muszą posiadać oszczędności rzędu 30% wartości kredytu. O dziesięć procent więcej pieniędzy, powinni mieć Japończycy ubiegający się o zobowiązanie na zakup mieszkania. Jednak prawdziwe ekstrema pod tym względem, uświadczymy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na Węgrzech. W pierwszym z tych krajów wysokość wkładu własnego może wynosić nawet 50%. Wszystko jest zależne od tego, jakiej narodowości jest kredytobiorca i jaką wartość ma nieruchomość, którą chce kupić. Co do naszych Bratanków, połowę kwoty zadłużenia trzeba mieć w wypadku kredytu w euro. Jeszcze więcej, bo 65% wkładu, muszą posiadać Węgrzy chcący się zadłużyć w innej walucie niż europejska czy węgierska. Na szczęście w wypadku kredytów w forintach, wymagany wkład własny to „jedynie” 20%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: