Jak spłacać kredyt, gdy nie ma z czego

Jak spłacać kredyt, gdy nie ma z czego

Kredyt hipoteczny to brzemię, które bierzemy sobie na barki na kilkadziesiąt dobrych lat. W tym czasie może się wydarzyć wiele rzeczy, niekiedy nieprzyjemnych, jak np. utrata pracy. Jak w takiej sytuacji spłacać zobowiązanie? Rozwiązaniem problemu może być sprzedaż zakupionej nieruchomości, ale to ostateczność. Istnieje kilka innych, bardziej polubownych sposobów na załatwienie takiej sprawy.

Takim najprostszym są tzw. „wakacje kredytowe”. Jest to okres, w którym jesteśmy zwolnieni z płacenia rat i może trwać nawet 6 miesięcy. Wszystko leży tu w kwestii dogadania się między bankiem a kredytobiorcą i sytuacji, w jakiej znalazł się ten drugi. Warto jednak pamiętać, że raty, które darowano nam w okresie „wakacji”, trzeba będzie spłacić później. Zanim więc podejmie się taki krok, wypadałoby dokonać solidnych rachunków i przemyśleć, czy damy radę wywiązać się z tej pomocy.

Ciekawym sposobem wydaje się również zawieszenie spłat odsetek. To dobry pomysł, zwłaszcza na początku regulowania długu. Wtedy bowiem odsetki stanowią bardzo dużą część kosztu rat, zatem czasowe zwolnienie z ich uiszczania, może stanowić sporą ulgę. Takową możemy też poczuć, wydłużając cały okres spłaty kredytu. Wtedy automatycznie zmniejszą się jego raty, co nasz portfel odczuje pozytywnie w comiesięcznym rozrachunku.

I wreszcie sposób, który wydaje się najprostszy, ale adresowany jednak do „Polaków przed szkodą”. To wykupienie ubezpieczenia kredytu. Wiele osób może chcieć z niego rezygnować, gdyż to w końcu dodatkowy koszt zobowiązania. W wypadku większych problemów finansowych i kłopotów ze spłatą długu, takie ubezpieczenie staje się rzeczą wartą zapłaconej kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: