Jak ważny jest kurs walut i jakie zadania ma NBP?

Jak ważny jest kurs walut i jakie zadania ma NBP?

  1. Główne Zadania NBP

Jedną z głównych działań za jakie odpowiada Narodowy Bank Polski jest Prowadzenie Polityki pieniężnej, która dba o zapewnienie stabilności cen, co za tym idzie buduje stabilny filar długookresowego wzrostu gospodarczego. Ponadto polityka pieniężna zwana też monetarną ma wpływ na poziom podaży pieniądza oraz kształtowanie się kursu walutowego kraju.

 

  1. Za co odpowiada Bank Centralny

Bank centralny, w Polsce jest nim NBP, oraz kurs walutowy NBP ma duże działanie na ogólną formę krajowej gospodarki, bezpośrednio wpływają na poziom inflacji, cen oraz transakcji zagranicznych. Dodatkowo bank dzięki utrzymaniu stabilizacji cen, kontroli tempa inflacji oraz ilości pieniędzy w gospodarce wpływa dość znacznie na siłę złotówki.

 

  1. Zmienność kursów walut

Konsumenci muszą liczyć się ze zmiennością kursów walutowych, co wpływa na to, że złotówka jest raz silna a raz słaba. Niestety osłabienie polskiego złotego jest dość sporym zmartwieniem dla polskich kredytobiorców, którzy spłacają kredyt w walucie obcej. Oznacza to, że ich comiesięczna rata oraz wartość całego kredytu pozostałego do spłaty może ulec znacznemu wzrostowi.

Nieciekawa sytuacja zastała osoby, które w latach 2008 postanowiły ubiegać się o kredyt we frankach szwajcarskich.  W tamtych latach  kurs franka utrzymywał się na dość niskim poziomie, dlatego był jedną z atrakcyjnych walut, w której zaciągano kredyt. Niestety po kilku latach sytuacja z kursem franka uległa znacznemu wzrostowi. Okazywało się, że kredyt i odsetki potrafiły wzrosnąć o 1,5 raza więcej. W wyniku tej sytuacji wiele osób straciło swoje nieruchomości, firmy i inne dobra materialne.

Nie tylko kredytobiorcy mogą być niezadowoleni ze słabej złotówki ale również, przykra niespodzianka czeka też na konsumentów, którzy wybierają się na zagraniczne wakacje. W tym przypadku będą musieli zapłacić więcej za wypoczynek poza granicami Polski.

 

  1. Wymiana waluty wg średniego kursu NBP

Osoby często podróżujące powinny pamiętać, aby dużo wcześniej zadbać o wymianę potrzebnej waluty obcej, by móc wykorzystać je podczas wakacyjnych wojaży. Jeśli kurs waluty ma niską wartość w stosunku do polskiego złotego warto zakupić jej większą ilość, w szczególności warto śledzić średni kurs euro nbp oraz kurs dolara.

Dlaczego? Dolar i Euro to dwie najbardziej popularne waluty, którymi zapłacimy na całym świecie.

 

  1. Dlaczego warto śledzić kursy walut?

Zdecydowanie warto być na bieżąco z tabelami kursów walut nbp lub innego organu monitorującego zmiany cen walut. Takie działanie może uchronić przed nietrafionymi decyzjami finansowymi lub wykorzystując dobry kurs określonej waluty wygeneruje dość sporą oszczędność. Kursy walut NBP możesz śledzić tutaj: https://cinkciarz.pl/kantor/kursy-walut-nbp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: