Jaki będzie kurs franka?
Kursem franka szwajcarskiego interesuje się w Polsce mnóstwo osób. W gronie tych, których cena tej waluty interesuje szczególnie są tak zwani frankowicze, czyli osoby, które kilka lat temu wzięły kredyt hipoteczny w tej walucie. Od kursu franka zależy bowiem wysokość ich miesięcznych rat. Przyjrzyjmy się więc, jakie są szanse na to, że waluta zacznie drożeć lub tanieć.
Stanowisko Szwajcarskiego Banku Narodowego
We wrześniu miało miejsce posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego. Centralny bank Szwajcarii zdecydował na nim, że w dalszym ciągu będzie prowadził ekspansywną politykę pieniężną. Szwajcarski Bank Narodowy podjął więc decyzję o utrzymaniu stopy depozytowej na poziomie – 75 procent. Zmianie nie uległa także stawka LIBOR CHF wyznaczana co 3 miesiące. Na posiedzeniu SBN zadecydowano, że wysokość oprocentowania kredytów i depozytów będzie wynosić od -1,25 procent do -0,25 procent. Na wrześniowym posiedzeniu Szwajcarski Bank Narodowy pozostawił sobie pole do podejmowania interwencji na rynku walutowym w sposób bezpośredni. Wrześniowa deklaracja dotycząca ewentualnej interwencji nie została złożona po raz pierwszy, taka deklaracja padała ze strony Szwajcarskiego Banku Narodowego już wcześniej.
Jak stanowisko banku centralnego Szwajcarii wpłynie na kurs franka?
Poprzednie posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego miało miejsce w czerwcu bieżącego roku. Od tego czasu wartość franka zmieniła się w minimalnym stopniu. Frank nadal jest walutą wycenianą bardzo wysoko. Dla osób, które mają w naszym kraju kredyty we frankach szwajcarskich o wiele ważniejsza jest informacja, jaki jest jej kurs nie do euro czy dolara, ale do złotówki. Po ogłoszeniu komunikatu Szwajcarskiego Banku Narodowego kurs franka względem euro uległ nieznacznemu obniżeniu. Bezpośrednio po wydaniu komunikatu kurs szwajcarskiej waluty w stosunku do euro wyniósł 1,131. Szwajcarsko-europejska para walutowa w drugim kwartale bieżącego roku zbliżała się do 1,20. Była więc bardzo bliska osiągnięcia poziomu, z którego obrony Narodowy Bank Szwajcarii zrezygnował 3 lata temu. Dla osób, które mają kredyty we frankach szwajcarskich dobrą wiadomością jest to, że jego kurs wynosi 3, 79 zł. Wprawdzie były już w tym roku miesiące (na przykład w kwietniu średni kurs franka wynosił 3,46 zł), że frank był tańszy, ale były też takie, w których za franka trzeba było zapłacić nawet 3,85 zł.
Zdaniem ekonomistów bardziej zdecydowanej reakcji Szwajcarskiego Banku Narodowego można spodziewać się dopiero wtedy, gdy nastąpią zmiany w polityce monetarnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny w strefie euro. Ekonomiści przewidują też, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w strefie euro może mieć miejsce już w 2019 roku.