Jaki będzie w przyszłości kurs euro i innych walut – prognoza długoterminowa

Jaki będzie w przyszłości kurs euro i innych walut – prognoza długoterminowa

Pod koniec 2017 roku ekonomiści przygotowywali prognozy długoterminowe kursów walut, w tym przede wszystkim dolara amerykańskiego i euro.

 

Dolar amerykański po 3,10 zł? Prognozy walutowe dotyczące USD

Złoty ma duże szanse umocnić swoją pozycję wobec dolara amerykańskiego w 2018 roku i znaleźć się w okolicach poziomu nawet poniżej 3,10 zł. Na taką wycenę przyjdzie nam jednak długo poczekać – nawet do początku 2020 roku.
Analitycy Raiffeisen Bank Polska prognozują w najbliższych kwartałach umocnienie się złotego w stosunku do głównych walut, średnio o około 10 groszy. Sporą część wzrostów polska waluta ma już za sobą, dlatego nie można oczekiwać spektakularnych zmian wyceny.

Kurs euro – prognoza długoterminowa

Zdaniem ekonomistów z Polski, w strefie euro w całym 2018 roku będziemy obserwować silny wzrost gospodarczy, co będzie oddziaływać w kierunku wzrostu kursu EUR/USD. Jednocześnie wystąpić może z dużym prawdopodobieństwem umocnienie złotego względem euro, co ma swoje podstawy w dobrych perspektywach krajowego wzrostu gospodarczego. Złoty będzie się umacniał dzięki podejmowanym inwestycjom krajowym i zagranicznym, a także poprzez nasilenie oczekiwań dotyczących podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej pod koniec 2018 roku. Skalę aprecjacji złotego względem euro może jednak ograniczyć inflacja kształtująca się poniżej celu RPP, przez co rada może nie podjąć decyzji o podniesieniu głównych stóp procentowych w Polsce.
Para USD/EUR może obniżyć swoją wycenę w wyniku podejmowanych w 2018 roku reform podatkowych w Stanach Zjednoczonych, których efekty gospodarcze trudno jest przewidzieć i zinterpretować w kontekście prognoz kursów walut.

Prognozowana wycena kursów walut

Eksperci szacują, że w I kwartale 2018 roku kurs EUR/PLN wyniesie 4,17, a w II kwartale tego roku będzie dalej się obniżał do granicy 4,15. Umocnienie złotego będzie zauważalne także wobec dolara amerykańskiego. Prognoza na I kwartał 2018 roku USD/PLN wynosi 3,59 zł, a na II kwartał 2018 roku – 3,51 zł. Prognoza walutowa franka: osłabi się wobec złotego, choć nieznacznie – kurs na I kwartał bieżącego roku prognozowany przez ekonomistów z Raiffeisen Bank Polska, wynosi 3,72 zł, a na kolejne trzy miesiące – 3,66 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: