KNF z dobrą radą dla kredytobiorców

KNF z dobrą radą dla kredytobiorców

Ostatnie obniżki stóp procentowych stanowią sporą zachętę do zaciągania kredytów. Może się to okazać jednak nieco niebezpieczne, szczególnie jeśli chodzi o zobowiązania długoterminowe, jak kredyty hipoteczne. W tej sprawie postanowiła zainterweniować Komisja Nadzoru Finansowego, która ostrzega przed zbyt pochopnym zadłużaniem się.

Nasz regulator finansowy zwraca uwagę na jedną rzecz, która jest dość oczywista przy zaciąganiu kredytów, ale niestety nie dla każdego. Często widząc, jak korzystne są warunki zadłużenia się, korzystamy z nich bez głębszego zastanowienia się, co będzie jutro. A to duży błąd, ponieważ oprocentowanie może się zmienić kilkukrotnie na przestrzeni paru lat, a co dopiero kilkudziesięciu, których zwykle trzeba na spłacenie całego kredytu. Na to właśnie Komisja Nadzoru Finansowego chce uczulić Polaków. Przygotowała nawet specjalne symulacje pokazujące, co będzie się działo z ratą kredytu, kiedy stopy procentowe zaczną wzrastać. Przy najbardziej ekstremalnym scenariuszu, czyli podwyżki do 15%, ich wysokość może podskoczyć nawet ponad trzykrotnie, w porównaniu ze stanem obecnym.

To, że taki obrót spraw może zastać obecnych kredytobiorców, jest wielce prawdopodobne. Wystarczy przypomnieć, że siedem lat temu nominalna stopa procentowa wynosiła 7%, natomiast w roku 2000 aż 20%. Dużą rolę w takim uświadamianiu mają odegrać banki, które powinny wdrożyć odpowiednie w tym celu procedury do końca marca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: