Kontrowersyjna ustawa dla parabanków

Kontrowersyjna ustawa dla parabanków

Nadal nie widać końca prac nad tzw. ustawą antylichwiarską i prawdopodobnie nie zobaczymy go jeszcze przez dłuższy czas. Kolejne nowele w regulacji, przynoszą kolejne kontrowersje. Tym razem wrzawę podniosła część firm pożyczkowych. Twierdzą, że obecny kształt ustawy spowoduje konieczność likwidacji niektórych takich przedsiębiorstw. Wylicza się, że będzie ich co najmniej 30. Co ma się przyczynić do ich upadku?

Przy obecnym konflikcie dotyczącym ustawy brnięcie w większe detale nie ma tak naprawdę dużego sensu. Warto po prostu skupić się na jego głównej osi, powtarzanej zresztą jak mantra przez wielu przedstawicieli firm pożyczkowych. Problemem zdaje się coraz wyraźniejsze dopasowanie regulacji, do potrzeb największego gracza na rynku, firmy Provident. Takie głosy podnoszone są najczęściej. Ogólnie jednak mniejsze firmy pożyczkowe twierdzą, że to właśnie one będą najbardziej poszkodowane przez wprowadzenie proponowanych nowelizacji. Te natomiast dotyczą przykładowo limitu zmiennego w czasie na poziomie nie mniej niż 50% rocznie, eliminacji konkurencji online, czy wprowadzenie konkretnego wzoru obliczania kosztów pozycji zaproponowanego przez Konfederację Lewiatan.

Ministerstwo Finansów odbija jednak piłeczkę. Zdaniem jego przedstawicieli, wprowadzone przez nich limity dodatkowych kosztów pożyczek gotówkowych, mają chronić klientów. Trzeba tu podkreślić, że nie chodzi tyle o samo oprocentowanie czy prowizję zobowiązań. Bardziej ma to przeciwdziałać takim sytuacjom, gdy firma pobiera nieproporcjonalnie duże opłaty za przyznanie klientowi pożyczki, a ostatecznie jej nie przyznaje.

Firmy z kolei twierdzą, że jeśli zabraknie mniejszych graczy na rynku, klientom zmniejszy się spektrum ofert. To z kolei może doprowadzić to powstania szarej strefy, przeciwko czemu ustawa ma także działać.

Warto też podkreślić, że w nowelach uwzględniono także zwiększenie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczących kontroli parabanków. Obejmują one m.in. ściślejszą współpracę tej instytucji z prokuraturą, czy też surowsze sankcje za działalność bez zezwolenia. Te postulaty spotkały się z pozytywnym odbiorem firm pożyczkowych. Może to świadczyć o autentyzmie ich deklaracji troski o to, by ustawa dbała przede wszystkim o interesy klientów.

Prace nad ustawą wciąż trwają i wiele wskazuje na to, że trochę czasu upłynie, zanim wejdzie ona w życie. Jeszcze większą niewiadomą jest, jakie będzie jej ostateczny kształt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: