Kredyt dla każdego

Kredyt dla każdego

Funkcjonuje takie przekonanie, że kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach mogą uzyskać tylko osoby pracujące na etacie. Jest to przekonanie błędne, ponieważ każda osoba przedstawiająca odpowiednią dokumentację dochodów, może ubiegać się w banku o zobowiązanie finansowe. Od rodzaju zatrudnienia zależy jednak, jak skomplikowana będzie procedura jego otrzymania.

Niewątpliwie osoby zatrudnione na umowę o pracę będą miały najbardziej z górki. Chociaż tutaj sprawy też się różnicują, w zależności od tego, czy jest to umowa na czas określony, czy też nie. W drugim przypadku możliwe jest, że umowę kredytową zawrzemy tylko na okres zatrudnienia. Wyjątkiem są osoby z regularnie odnawianymi umowami. Od nich bank będzie oczekiwał oświadczenia pracodawcy, dotyczącego przyszłego zatrudnienia.

Co natomiast z osobami zatrudnionymi na innych niż umowa o pracę zasadach? Procedura otrzymania kredytu będzie tu bardziej skomplikowana, ale jej pozytywny finał jest jak najbardziej możliwy. Trzeba będzie po prostu postarać się o nieco więcej dokumentów. Osoby na umowach cywilnoprawnych muszą przykładowo dostarczyć dowody na nieprzerwane zatrudnienie w okresie od 9 miesięcy do co najmniej roku. Chodzi tu o wykazanie stabilności dochodów. Oprócz tego często wymagane jest od nich zaświadczenie pracodawcy, potwierdzające brak przeciwwskazań do kontynuacji współpracy. Przedsiębiorcy zainteresowani kredytem, powinni przedstawić roczne zeznanie podatkowe, albo podsumowanie książki przychodów i rozchodów za okres 6 miesięcy. Półroczne dochody muszą przedłożyć bankowi również przedstawiciele wolnych zawodów, a dodatkowo, jeśli prowadzą własną praktykę, powinni potwierdzić swoje kwalifikacje odpowiednim dyplomem. Zresztą wiele banków zaczyna wprowadzać oferty kredytowe specjalnie dla takich osób, gdzie procedury są nieco prostsze.

Ciekawostką jest fakt, że niekiedy przy zaciąganiu kredytu, nie potrzebujemy w ogóle zaświadczeń o zarobkach. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy pożyczki udziela nam bank, którego klientem jesteśmy już od jakiegoś czasu. Może on bowiem ocenić naszą zdolność finansową na podstawie obrotów na naszym koncie. Minusem w tym wypadku jest jednak to, że jesteśmy skazani na wybór tego konkretnego banku, którego oferta wcale nie musi być najatrakcyjniejsza na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: