Kredyt hipoteczny za mniejsze zarobki

Kredyt hipoteczny za mniejsze zarobki

Dobra wiadomość dla osób, pragnących ubiegać się o kredyt hipoteczny. Zmalał średni próg minimalnego dochodu, jaki jest wymagany przy zaciągnięciu takiego zobowiązania finansowego. Teraz jest on o ponad 120 zł niższy w wypadku kredytów na 30 lat i około 100 zł niższy dla kredytów 25-letnich. Złą wiadomością jest fakt, że nie wszystkie banki dokonały takiej obniżki, a niektóre swoje wymagania zwiększyły. Istnieje też inny haczyk.

Grupa Open Finance przeanalizowała pod tym kątem oferty 16 działających w Polsce banków. Aż 9 z nich dokonało obniżenia progu dochodów, dla klientów ubiegających się o kredyt hipoteczny. Na największą obniżkę, bo rzędu aż 500 zł, zdecydowały się trzy z nich – BZ WBK, BGŻ i Bank Pocztowy. O 300 zł swój próg obniżył mBank, natomiast obniżki o niecałe 100 zł, dokonał Alior Bank. Warto dodać, że powyższe dane wcale nie pokrywają się z rankingiem liberalności banków względem zarobków ich klientów. Tutaj najlepiej wypada wymieniony na końcu Alior Bank. Tam, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny o wysokości 270 tysięcy zł na 30 lat, wystarczy zarabiać miesięcznie 3175 zł. Tuż za nim jest bank PKO BP z progiem wyższym o nieco ponad 100 zł. Podium natomiast zamyka BNP Paribas, gdzie minimalny dochód powinien wynosić 3304 zł. Co ciekawe ta wywodząca się z Francji instytucja finansowa, była jednym z czterech banków, które minimalny próg dochodów… podniosły.

Skąd takie zabiegi ze strony banków. Może to po części wynikać z chęci zrekompensowania swoim potencjalnym klientom, podniesienia marży na kredytach hipotecznych. To zjawisko z kolei spowodowało średni wzrost ceny jednej raty takiego zobowiązania o 20 zł. Może i zatem jest teraz łatwiej o kredyt, ale czy korzystniej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: