Kredyt wciąż za 10 procent?

Kredyt wciąż za 10 procent?

Do końca roku pozostało coraz mniej dni. Dla kredytobiorców oznacza to coraz mniej dni do momentu, od którego kredyt hipoteczny będzie można zaciągnąć posiadając co najmniej 15% wkładu własnego. To efekt przepisów wynikających z rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Okazuje się jednak, po 1 stycznia wciąż będzie można dostać kredyt za jedynie 10% wkładu.

W myśl rekomendacji S od 2014 roku do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, potrzebny jest wkład własny. Na początku było to 5% wartości pożyczki, od początku mijającego roku 10%, natomiast po 1 stycznia będzie to 15%. Docelowo wkład własny ma wynosić 20% i zacznie obowiązywać od początku 2017 roku. To może zdecydowanie skomplikować plany niektórych Polaków, odnośnie zaciągnięcia pożyczki na zakup własnego mieszkania.

Rekomendacja przewidziała jednak wyjście awaryjne dla tych, dla których 15% wkładu własnego to zdecydowanie za dużo. Będą oni mogli wciąż dostać pożyczkę z wkładem o wysokości 10%. Jest jednak pewien warunek. Kredytobiorca musi przedstawić dodatkowe zabezpieczenie, które może być w formie blokady środków na koncie, albo obligacji. Można też ubezpieczyć brakujące 5% wkładu własnego.

Nie wiadomo jednak na razie, jak będzie to wyglądało pod względem opłacalności takiego ruchu. Dodatkowe pieniądze trzeba będzie wyłożyć tak czy inaczej. Kwestia tylko, czy to alternatywne rozwiązanie w jakimś stopniu może ulżyć naszemu budżetowi. To będzie zależało od banków i tego, jak zbudują swoje oferty dla kredytobiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: