Kredyty hipoteczne coraz bardziej kuszące

Kredyty hipoteczne coraz bardziej kuszące

Można powiedzieć, że okoliczności przyrody, coraz mocniej sprzyjają zaciąganiu kredytów hipotecznych. Na taki stan rzeczy składają się niskie stopy procentowe, a także wzrastające ceny wynajmu mieszkań. Dziennik Gazeta Prawna sprawdził, gdzie możemy obecnie dostać najkorzystniejsze oferty takiego zobowiązania.

W zestawieniu brano pod uwagę wynajem kawalerki. W wielu wypadkach rata kredytu finansującego zakup takiego lokum, jest zdecydowanie niższa, niż miesięczna opłata za jego wynajem. Przy ustalaniu pozycji poszczególnych banków, brano jednak pod uwagę nie wysokość raty, a ceny kredytu jako całości. Przy takiej klasyfikacji, na pierwszym miejscu uplasował się bank Citi Handlowy. Pozostałe stopnie podium zajęły Bank Pocztowy na drugim i Deutsche Bank Polska na trzecim. Ciekawą sprawą jest fakt, że gdyby głównym czynnikiem pozycjonującym był koszt raty, wówczas wyniki byłyby zupełnie odwrotne.

Sprawdźmy jednak, jak wszystko wygląda w liczbach. Citi Handlowy oferuje nam kredyt w cenie 99 075 zł. Na jego koszt składają się odsetki, jednoprocentowa prowizja za udzielenie kredytu, a także wycena nieruchomości. Koszt miesięcznej raty natomiast to 608 złotych. Bank Pocztowy udzieli nam z kolei kredytu o wartości 101 067 zł, przy którym miesięczna rata to 603,04 zł. Na koszta składają się również odsetki, a także wpis hipoteki, podatek od czynności cywilno – prawnych, fotoinspekcja, oraz ubezpieczenie na życie w firmie AVIVA. Bank ten nie bierze prowizji. Jeśli chodzi natomiast o Deutsche Bank Polska, oferuje on nam kredyt w cenie 103 081 zł, na którego koszta składają się odsetki, opłata za prowadzenie konta osobistego, kartę osobistą i wycenę nieruchomości, koszt ustanowienia hipoteki, i ubezpieczenie nieruchomości. Ciekawą rzeczą są raty i oprocentowanie – są one zmienne. Na początku koszt raty wynosi w pierwszym roku spłacania zobowiązania 564,63 zł, by od drugiego roku wzrosnąć do 591,02 zł.

Każdy z banków ma oprócz tego pewne wymagania wobec kredytobiorców. Chodzi tu oczywiście o założenie konta osobistego i wykupienie karty kredytowej (w Banku Pocztowym mamy alternatywę w postaci karty debetowej). Oprócz tego Bank Pocztowy i Deutsche Bank chcą od nas ubezpieczenia na nieruchomość i życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: