Kredyty hipoteczne drożeją i będą drożeć

Kredyty hipoteczne drożeją i będą drożeć

Obowiązujące obecnie niskie stopy procentowe, mogą zachęcać wiele osób do zaciągania kredytów, w tym hipotecznych. Jednak w ich wypadku jest pewien element, który może zaburzyć tę idyllę. Chodzi o marże tych zobowiązań finansowych, które wzrastają i zdaniem ekspertów wzrastać będą.

Wzrost marż pokazują m.in. dane Domu Kredytowego Notus. Wynika z nich, że aktualnie wynoszą one średnio 1,79% dla nieruchomości wartych 250 tysięcy złotych, z 30 letnim okresem spłaty. A jeszcze w październiku dla takich samych mieszkań, marże wynosiły tylko 1,63%. Tendencje wzrostowe potwierdzają także zestawienia NBP. Eksperci donoszą, że aktualnie marże są najwyższe od 2005 roku. Oczywiście, jeśli nie weźmiemy pod uwagę sytuacji sprzed 5 lat, kiedy to banki nałożyły zaporową marżę o wysokości 3%, aby ukrócić wykup kredytów hipotecznych.

Wszelkie przesłanki wskazują, że marże będą kontynuować swój wzrost. Co prawda nie będzie on duży, ale systematyczny. Sprawi on oczywiście, że ceny kredytów hipotecznych również wzrosną. Jako element, który jest głównym odpowiedzialnym za to zjawisko, wskazuje się dążenie do trendu Unii Europejskiej. Na tamtejszych rynkach marże narzucane przez banki na kredyty hipoteczne, wynoszą 2-3%. Poza tym unijne przepisy określają, jakiej wysokości marże hipoteczne mają narzucać banki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: