Kredyty na świetnych warunkach

Kredyty na świetnych warunkach

Mimo braku kolejnej obniżki stóp procentowych, warunki cenowe na kredytach hipotecznych i tak stały się dużo lepsze, w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Co prawda dotyczy to głównie zobowiązań, na które będziemy mieć co najmniej 25% wkładu własnego, ale korzystne oferty można znaleźć również w przypadku innych kredytów.

Czynników, które wpłynęły na ten stan rzeczy, jest kilka. Ten kluczowy, to echa październikowego cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W jego wyniku spadła stawka WIBOR3M. Jeszcze na początku października wynosiła ona 2,27%, natomiast teraz jest na poziomie zaledwie 2,05%. Oprócz tego spadają również marże. Nie są to co prawda duże obniżki, ale godny odnotowania jest fakt, że to już kolejny miesiąc z rzędu, kiedy taka sytuacja ma miejsce. Ów spadek to średnio zaledwie 0,01%, ale w ostatecznym rozrachunku potrafi to zrobić różnicę.

Jak przekłada się to wszystko na oprocentowania kredytów? Po raz pierwszy osiągnęło ono poziom niższy niż 4%. Dla tych kredytobiorców, którzy dysponują 25% wkładem własnym, może on wynieść średnio nawet 3,88%. Trzeba przyznać, że oferta jest bardzo atrakcyjna, ale aby ją otrzymać, trzeba na starcie dysponować sporymi oszczędnościami. Sytuacja tych, którzy posiadają mniejszy wkład własny, również się poprawiła. Mając wymagane aktualnie minimum, czyli 5%, możemy liczyć na oprocentowanie na poziomie 4,34%. To o 0,24 punktu procentowego mniej, niż jeszcze na początku października. Poza tym niektóre banki na naszym rynku są w stanie dać takim kredytobiorcom oferty z oprocentowaniem poniżej 4%. Stanowią one jednak nieliczną grupę.

Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt na tak dogodnych warunkach, powinniśmy się spieszyć. Eksperci alarmują, że lepiej już raczej nie będzie. Wpływ na to ma m.in. ostatni odczyt PKB za III kwartał, który był o wiele lepszy od oczekiwań. W związku z tym, mało prawdopodobne są kolejne cięcia stóp procentowych przez RPP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: