Kredyty walutowe „odwracane” i unieważniane

Kredyty walutowe „odwracane” i unieważniane

Chorwackie i hiszpańskie sądy określają kredyty walutowe we frankach szwajcarskich jako narzędzie spekulacyjne. Zaskarżone kredyty miały zostać wzięte wskutek manipulacji banków. Co to oznacza dla nas? Okazuje się, że niewiele.

Przed wydaniem wyroków z Barcelony i Zagrzebia dowiedziono, że klient został wprowadzony w błąd. Polscy prawnicy przekonują, że nieświadomość ryzyka kredytobiorcy udowodnić jest bardzo trudno. W Chorwacji aż osiem banków jest winnych niepoinformowania klientów o zakresie ryzyka związanego z pożyczką indeksowaną we frankach szwajcarskich. Tamtejszym instytucjom nakazono przeliczenie wartości kredytów, za przelicznik waluty przyjmując kurs franka z dnia podpisania umowy. Decyzja dotyczy 100 tysięcy obywateli Chorwacji. Hiszpańskie sądy z kolei zaskarżone kredyty anulowały, a klienci banków mają oddać tylko pierwotną kwotę pożyczki.

Dla polskiego kredytobiorcy oznacza to raczej niedużo. Ryzyko, jakie podejmuje konsument biorąc kredyt w obcej walucie jest powszechnie znane – świadomość potencjalnego niebezpieczeństwa klienta znad WIsły przejawia się również w tym, że tylko 3% kredytów we frankach jest u nas niespłacanych (to dziesięć razy mniej, niż na Węgrzech). W sprawie żadnego z nich nie zapadł wyrok stwierdzający złe intencje banku. A przecież Polaków zaciągających kredyt we frankach kurs waluty wcale nie rozpieszczał – wystarczy przypomnieć sobie, że w 2008 roku jego wartość kupna spadła poniżej 2,18 złotego, by w sierpniu 2011 wynieść aż 4,10 złotego. Dziś kurs franka utrzymuje się na poziomie około trzech i połowy złotego. Na wspomniach Węgrzech w kwestie kredytów denominowanych wmieszał się tamtejszy rząd, któego szef, Victor Orban zapowiedział likwidację takich pożyczek i (ponowne) obniżenie wysokości rat. Nasi politycy (co nieczęste) słusznie twierdzą, że dopóki nie ma dowodów na oszustwo banku, państwo nie powinno się mieszać w tę sferę życia obywateli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: