Kryptowaluty – podstawowe informacje

Kryptowaluty – podstawowe informacje

co to jest bitcoin

Dzisiaj coraz częściej ze wszystkich stron docierają do nas przeróżne informacje o kryptowalutach. Niektórzy nawet nazywają kryptowaluty walutą przyszłości. O co w tym wszystkim chodzi? Dlaczego kryptowaluty cieszą się taką popularnością?

Wiedza = władza

Przede wszystkim – czy w ogóle takie tematy jak bitcoin, kryptowaluty powinny nas w ogóle interesować? Zdecydowanie tak, ponieważ ich temat coraz częściej będzie się pojawiał we wiadomościach, w gospodarce czy nawet w sklepach. Słowem – istnieje przypuszczenie, że kryptowaluty staną się powoli częścią naszego życia. Warto zatem znać podstawowe informacje.

Czym są kryptowaluty?

Na początek warto powiedzieć kilka słów o tym, czym w zasadzie są kryptowaluty. Otóż definicji w zasadzie jest dość wiele. Najbliższe prawdzie wydaje się być określenie kryptowaluty jako cyfrowego nośnika wartości. Niektórzy zaś stosują mylne pojęcie waluty internetowej. To nie do końca jest prawda, bowiem kryptowaluty mogą oznaczać także nieruchomości, usługi, czy wiele innych rzeczy.

Jak wygląda cały system kryptowalut?

Tu trudno na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem. Przede wszystkim jednak trzeba podkreślić, że jest to system oparty całkowicie na zasadach wolnego rynku. Tu nie ma jakiejkolwiek jednostki centralnej, która by zawiadowała wszystkimi transakcjami. Ponadto jako użytkownicy kryptowalut jesteśmy dość anonimowi, cały system bowiem opiera się na konstrukcji blockchain. Warto jednak dodać, że rządzy państw dążą jednak do pewnego uregulowania rynku kryptowalut, bowiem chcą zapobiec praniu pieniędzy czy obrotowi nielegalnych substancji. W wielu państwach już służby potrafią w pewien sposób monitorować ten rynek.

Co to jest bitcoin?

Teraz należy przejść do jednej z najważniejszych kwestii, a mianowicie do tego, co to jest bitcoin. Otóż bitcoin to pierwsza i najbardziej popularna kryptowaluta. Jest to sieć całkowicie otwarta – dostęp do niej może mieć każdy z nas. Co jeszcze warto wiedzieć o tej kryptowalucie?

Warto na pewno spojrzeć tu na notowania bitcoin. 4 lata temu jego kur wynosił około 100 dolarów. Dzisiaj już bitcoin to ponad 11 tysięcy dolarów. Warto jednak wiedzieć, że liczba bitcoinów jest stała i wynosi 21 milionów, co ogranicza inflację i deflację.

Kto jest twórcą tego systemu? Otóż teoretycznie do autorstwa przyznał się Craig Steven Wright, który działał pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Jednakże jego autorstwo nie zostało potwierdzone żadnymi dowodami.

Co jeszcze warto wiedzieć o bitcoin? Otóż to użytkownik sam decyduje o tym, co dany bitcoin reprezentuje. Może on stanowić zarówno wartość finansową, jak i przedmiot, mienie czy usługę.

Inne systemy kryptowalut

Czy bitcoin to jedyna kryptowaluta? Zdecydowanie nie. Zaraz po niej jest Ethereum stanowiące w przybliżeniu 15% rynku. Oczywiście to jednak nie koniec. Można nawet śmiało powiedzieć, że każdego dnia powstają nowe kryptowaluty, które jednak nie mogą konkurować z światowymi liderami. Niemniej jednak mówiąc o czołówce kryptowalut mówimy już o kilkunastu różnych walutach. Aby poznać różnice pomiędzy nimi, warto zainteresować się rankingami kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: