Łatwiej o kredyt dla przedsiębiorstw

Łatwiej o kredyt dla przedsiębiorstw

Popyt na kredyty ma wzrosnąć w bieżącym kwartale. Takie są przynajmniej przewidywania banków, co wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. Mają pójść również za tym konkretne czyny, które będą prowadziły do złagodzenia polityki kredytowej banków. Będą one korzystne zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Cała ta akcja jest podyktowana wynikami sprzedaży kredytów w pierwszym kwartale 2015. Popyt na ten produkt finansowy wyraźnie spadł, a stało się to głównie za sprawą zaostrzenia warunków kredytowych. Głównym czynnikiem w tym przypadku, było oczywiście podniesienie progu wymaganego minimalnego wkładu własnego. Banki już wtedy starały się te wymogi łagodzić, ale niekiedy w bardzo niekonsekwentny sposób. Tylko tak można bowiem określić obniżanie marż kredytowych, przy jednoczesnym podnoszeniu pozaodsetkowych kosztów pożyczki.

Z najnowszego raportu NBP wynika jednak, że zdecydowana większość banków planuje w tym kwartale solidnie wziąć się za łagodzenie polityki kredytowej. Jakie będą najpopularniejsze metody? Po raz kolejny instytucje finansowe będą chciały postawić na zmniejszenie wysokości marż. Tym razem jednak nie będą za tym szły podwyżki innych kosztów kredytu. Te zabiegi będą dotyczyć zarówno kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych udzielanych małym i średnim przedsiębiorstwom. To właśnie one najbardziej mają zyskać na tym łagodzeniu. W wypadku dużych przedsiębiorstw, tylko nieznaczny odsetek banków zdecydował się na takie przywileje dla nich.

Co natomiast z klientami indywidualnymi? Raport nie wspomina wiele na ich temat, więc ciężko przewidywać, czy oni również spotkają się z ułatwieniami przy zaciąganiu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: