Małe firmy mogą pożyczać korzystnie

Małe firmy mogą pożyczać korzystnie

Zawsze wiele mówiło się o tym, że drobni polscy przedsiębiorcy, są pozostawieni sami sobie. To jednak się zmieni, ponieważ rusza program „Samorządowa Polska”. Ma on być niezwykle pomocny dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także dla tych, którzy chcą wystartować ze swoim biznesem.

Inicjatorem tego projektu, jest Związek Rzemiosła Polskiego. Do przedsięwzięcia przyłączają się jednak sukcesywnie inne organizacje pracodawców. Cała idea ma polegać na udzielaniu drobnym przedsiębiorstwom łatwo dostępnych i nisko oprocentowanych pożyczek, na rozwój działalności. Ma to zagwarantować zbudowanie ogólnopolskiej sieci instytucji finansowych, zorientowanych na wspieranie tego sektora. Firmy, które do tej pory nie mogły liczyć na kredyt ze strony banków, teraz mają wyjście alternatywne, jakim jest właśnie „Samorządowa Polska”.

Kwoty, jakie mają być pożyczane w ramach tego projektu, nie będą przekraczać 100 tysięcy złotych. Zobowiązania te mają być długoterminowe – spłata pożyczki rozciągnięta będzie od 10 do nawet 20 lat. Program nie wymaga również historii kredytowej przedsiębiorcy, a także nie stosuje się w jego ramach licznych zabezpieczeń, obowiązujących przy tradycyjnym kredycie. Warto też dodać, że w ramach „Samorządowej Polski”, istnieje opcja zaczerpnięcia fachowej rady, dotyczącej oceny potrzeb i możliwości rozwojowych danego przedsiębiorstwa.

Twórcy programu zastrzegają, że ma on charakter non-profit. Oznacza to, że odsetki od pożyczek, będą przeznaczane wyłącznie na koszty administracyjne oraz nowe pożyczki. Jedynym komercyjnym podmiotem całego przedsięwzięcia, mają być tylko jej operatorzy, czyli głównie banki spółdzielcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: