Mamy najwyższe oprocentowanie w Europie

Mamy najwyższe oprocentowanie w Europie

Wiele osób w Polsce narzeka na wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Dzieje się tak nawet po obniżce stóp procentowych i stawki WIBOR. Te narzekania okazują się być jednak słuszne. Jeśli porównamy się bowiem z resztą Europy, zobaczymy, że jesteśmy jednymi z tych, którzy płacą za kredyty hipoteczne najwięcej.

Takie wnioski można wyciągnąć, po zapoznaniu się z danymi pochodzącymi z Eurostatu, Europejskiego Banku Centralnego i banków centralnych poszczególnych krajów na Starym Kontynencie. Uwzględnionych zostało ich 22. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że brane pod uwagę kraje, muszą spełnić dwa kryteria. Pierwszym jest dobrze rozwinięty rynek kredytów hipotecznych, a drugim dostępność danych dotyczących średniego oprocentowania tych kredytów.

Jeśli chodzi o oprocentowanie właśnie, jesteśmy jednym z najdroższych pod tym względem krajów. Średnio wynosiło ono w Polsce (dodajmy, że pod uwagę brano kredyty z oprocentowaniem zmiennym) 5,29%. Więcej płacono tylko na Węgrzech, gdzie wynikiem było 5,64%. To bardzo dużo w porównaniu z krajami z czołówki zestawienia. Najmniejsze oprocentowanie jest w Finlandii i wynosi ono zaledwie 1,76%. W pierwszej trójce znalazły się również Luksemburg i Austria, z wynikiem odpowiednio 1,89% i 2,25%. Trzeba tu zaznaczyć, że owe rezultaty były w dużej mierze determinowane stopami procentowymi danych krajów, a dane pochodzą z sierpnia (informacje z późniejszych miesięcy nie zostały jeszcze podane). Aktualnie nasz rezultat może być zatem lepszy, ale i tak wciąż daleko nam do czołówki europejskiej.

Pociechą może być jednak fakt, że pod względem marż kredytowych nie jest u nas tak źle. Jesteśmy pod tym względem… średniakami. Średnią marżą w sierpniu było 2,64%. Znacznie wyższe wyniki od nas, miało aż 11 krajów. Wśród nich były m.in. Czechy, Łotwa czy Węgry. Liderami z kolei po raz kolejny okazali się być Finowie, ze średnią marżą na poziomie 1,57%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: