Marże kredytów rosną

Marże kredytów rosną

Podwyżki marż kredytowych w bankach stały się faktem. I dla kredytobiorców nie ma to specjalnie znaczenia, czy są one wynikiem nałożonego na banki podatku, czy też nie. Bardziej kalkulują, ile więcej będą musieli płacić za swoje zobowiązania. Sprawdźmy, jak obecnie przedstawia się sytuacja zmian w bankowych cennikach, dotykająca bezpośrednio posiadających kredyty.

Na początek należy wspomnieć, że w styczniu marże kredytów hipotecznych zostały podniesione w 13 działających w Polsce bankach. W tym miesiącu dołączyły do nich jeszcze dwie z większych instytucji finansowych – ING Bank Śląski i Bank Zachodni WBK. Cenniki pozostały nie zmienione w PKO BP i Banku Millennium. To jednak ma nie potrwać wiecznie, ponieważ przedstawiciele tego pierwszego banku już teraz zapowiadają, że podwyżki zostaną wprowadzone w maju. Będą obejmować wybrane produkty, które podobno nie należą do grupy najpopularniejszych w ofercie PKO. W przypadku Millennium zapowiedzi jakichkolwiek zmian w cenniku na razie nie ma.

Czy podwyżki są duże? W przypadku zmian wprowadzonych niedawno przez ING mają być o 0.25% droższe. Z kolei BZ WBK podniósł marże o ok. 0.20%. Nie są to zatem podwyżki olbrzymie, ale na pewno mogą zaważyć na zdolności kredytowych niektórych klientów. I tu kolejna interesująca informacja związana z podwyżkami marż – mają one objąć jedynie nowo udzielane kredyty. Spłacający swoje zobowiązania już od jakiegoś czasu, mogą spać zatem spokojnie.

W tle tego całego zamieszania majaczy jednak wciąż podatek bankowy. W związku z tą daniną o najnowszymi działaniami banków, ma zostać zwołana sejmowa komisja finansów publicznych. Zaproszeni będą na nią przedstawiciele krajowych banków. Może się zatem okazać, że nowe podwyżki nie muszą być wprowadzane. Wszystko może się wyjaśnić 9 lutego, kiedy to owo spotkanie się odbędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: