„MdM” najwcześniej po nowym roku

„MdM” najwcześniej po nowym roku

Zrealizował się scenariusz, o którym pisałem na niniejszym blogu kilka tygodni temu – skończyły się środki na dofinansowanie tegorocznych wniosków programu „Mieszkanie dla Młodych”. W ubiegłym tygodniu Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o tym fakcie na swoich stronach.

Już na początku roku eksperci od rynku finansów ostrzegali o tym, że pieniądze na pomoc w ramach „MdM” mogą skończyć się w tym roku bardzo szybko. Mówiono wtedy o przełomie marca i kwietnia, co okazało się całkiem trafną diagnozą. Jeszcze przed opublikowaniem wiadomości BGK, niektóre banki obwieściły wstrzymanie dopłat do kredytów hipotecznych w bieżącym roku. Jednak dopiero za mocy oficjalnego komunikatu tej instytucji, jasnym stało się, że takiej pomocy nie otrzymamy już w tym roku nigdzie. Warto mieć na uwadze, że dotyczy to nie tylko osób, które dopiero nosiły się z zamiarem złożenia wniosku o dofinansowanie. Niepewna jest sytuacja również tych, którzy wnioskowali o nie niedługo przed datą ogłoszenia dokumentu, czyli 15 marca.

Dla wielu obserwatorów taki obrót spraw może być zaskakujący. W końcu przez pierwsze 1,5 roku „MdM” cieszył się, delikatnie mówiąc, umiarkowanym zainteresowaniem. Spotkał się również z wielką falą krytyki. We wrześniu ubiegłego roku zmodyfikowano ustawę, wprowadzając m.in. możliwość dofinansowania zakupu mieszkań z rynku wtórnego. To zdecydowanie ożywiło ruch w dofinansowaniach. Mało kto jednak spodziewał się, że będzie to ożywienie mogące wyczyścić kasę ze środków na bieżący rok, już w pierwszym kwartale.

Chętni na dofinansowanie, mogą wciąż składać wnioski o pulę na rok 2017 i 2018. Biorąc pod uwagę obecną sytuację z dostępnością środków, nie powinni odkładać tego na ostatnią chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: