„MdM” nie wykorzystany nawet w połowie. Będzie lepiej?

„MdM” nie wykorzystany nawet w połowie. Będzie lepiej?

Program dopłat do kredytów hipotecznych „Mieszkanie dla Młodych” ma za sobą pierwszy rok działania. Spotkał się w tym czasie z ogromną falą krytyki z niemal każdej strony finansowego podwórka. Nie spotkał się on również z dużym zainteresowaniem młodych Polaków, ponieważ nie została wykorzystana nawet połowa środków przeznaczonych na rok 2014. Eksperci mówią, że może być lepiej, ale wciąż daleko od rewelacji.

Nikłego zainteresowania „MdM”, dowodzą dane z BGK. Czytamy w nich, że do końca listopada na dopłaty w ramach programu, przeznaczono zaledwie 210,9 milionów złotych. To ok. 35% budżetu, który miało zostać wydany w ciągu ubiegłych 12 miesięcy. Za głównego winowajcę niepowodzenia programu, uważa się stosowane w nim limity. W wielu przypadkach uniemożliwiają one zakup mieszkania na korzystnych warunkach. Jeszcze większym problemem jest to, że limity nie są ustalane przez finansujący program BGK. Robią to wojewodowie, którzy swoje decyzje opierają na danych czerpanych z Głównego Urzędu Statystycznego. W praktyce, owe limity często są niedostosowane do panujących realiów gospodarczych. Następuje wówczas dysonans, przez który wiele osób, do których program był pierwotnie adresowany, nie może z niego skorzystać.

Warto jednak pamiętać, że już w zeszłym roku informowaliśmy o zmianach w dofinansowaniach „MdM”. Skorzystać na nich miały głównie pary z dwójką lub większą liczbą dzieci. To dla nich bowiem, podniesiono maksymalny próg dofinansowań. Zrobiono też coś w kwestii owych nieszczęsnych limitów, przez co dopłaty mają stać się bardziej dostępne. Ponadto eksperci twierdzą, że następne lata („MdM” ma potrwać do 2018 roku), mogą przynieść poprawę. Już w ubiegłym roku zaczęto wykorzystywać środki z limitów na 2015, a nawet 2016 i 2017. Mimo to nie należy ich zdaniem, spodziewać się rewolucyjnej zmiany na lepsze. Najważniejsze, żeby nie było jeszcze gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: