„Mieszkanie dla Młodych” ma coraz mniej środków

„Mieszkanie dla Młodych” ma coraz mniej środków

Jeżeli planujecie wziąć i sfinalizować w tym roku kredyt hipoteczny z dofinansowaniem programu „Mieszkanie dla Młodych”, powinniście się spieszyć. Szacuje się, że środków z tegorocznej puli zabraknie bardzo szybko. Prawdopodobnie nastąpi to już w marcu albo w kwietniu.

Cóż takiego nastąpiło, że dofinansowania z tego bardzo wcześniej krytykowanego programu, nagle rozchodzą się w tak olbrzymim tempie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. To rezultat nowelizacji „MdM”, która weszła w życie 1 września ubiegłego roku. Podstawową zmianą było uwzględnienie przy dofinansowaniach mieszkań z rynku wtórnego, a także podniesienie progów dotacji dla niektórych z potencjalnych beneficjentów.

W wyniku zaistniałych zmian, odsetek środków z puli na 2016 rok poszybował w górę. Na koniec roku okazało się, że wyparowało z niej 370 milionów złotych, co stanowi nieco ponad 50% całych dotacji na bieżące 12 miesięcy. Wynikać to mogło oczywiście z chęci zdążenia kredytobiorców przed podwyższeniem progu wymaganego minimalnego wkładu własnego.

Wiele pozwala jednak sądzić, że dynamika wzrostu w najbliższych miesiącach może być podobna. Jeśli tak się stanie, eksperci szacują wyczerpanie środków na 2016 na marzec, lub najpóźniej kwiecień. Jeśli zatem chcecie sfinalizować dofinansowanie z „Mieszkania dla Młodych” jeszcze w tym roku, powinniście się spieszyć, by nie zabrakło dla was pieniędzy. Oczywiście spóźnialscy wciąż będą mogli skorzystać ze środków z pul na 2017 i 2018. Stamtąd wykorzystano na razie odpowiednio 4,64% i 0,04%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: