„Mieszkanie dla Młodych” po liftingu

„Mieszkanie dla Młodych” po liftingu

Wprowadzony w życie w ubiegłym roku program dofinansowania kredytów hipotecznych „Mieszkanie dla Młodych”, nie cieszył się w 2014 dużym powodzeniem. Sprowokowało to chęć wprowadzenia zmian, nad którymi niedawno obradował rząd. Uczynią one program zdecydowanie korzystniejszym, ale na ich wprowadzenie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Warto na wstępie zaznaczyć, że największymi beneficjentami nowelizacji zasad „MdM”, będą pary posiadające dwoje lub więcej dzieci. To właśnie w ich przypadku podniesiono minimalne progi dofinansowania. Po wprowadzeniu zmian, rodziny posiadające dwójkę potomstwa, będą mogły liczyć na uzyskanie od państwa 15% ceny nieruchomości (wcześniej było to 10%). Jeszcze korzystniejsze zasady czekają pary z co najmniej trójką dzieci. Dla nich przewidziane jest dofinansowanie rzędu 30%. Będą one mogły również nabyć mieszkania o większym metrażu, niż było to przewidziane do tej pory. Dodatkowo posiadanie już własnej nieruchomości, nie będzie dla nich przeszkodą w otrzymaniu opłaty od państwa, jeśli będzie miała ona oznaczać polepszenie warunków mieszkaniowych rodziny.

To jednak nie wszystkie zmiany, które zostaną wprowadzone do programu. Pozostałe są bardziej uniwersalne, czyli dotyczą wszystkich potencjalnych beneficjentów „MdM”. Dotyczą one wcześniejszej spłaty kredytu. Będzie ona obarczona sankcjami, ponieważ wcześniejsza spłata może dowodzić, że kredytobiorca wcale nie potrzebował pomocy finansowej od państwa. Ponadto będzie można otrzymać dofinansowanie na nieruchomość, którą oferuje spółdzielnia, lub które powstało w wyniku przebudowy albo adaptacji. Wciąż zatem nie można w tamach programu kupować mieszkań z rynku wtórnego, ale jest to jednak pewnego rodzaju udogodnienie.

Jak już wspomniałem we wstępie, wszystkie te zmiany mają być wprowadzone w celu podwyższenia popularności „MdM”. Ta jednak zdaje się wzrastać nawet bez tego. Pokazują to dane z pierwszego kwartału tego roku. Liczba wniosków o dopłatę w tym okresie była niemal trzykrotnie wyższa, niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Można zatem wierzyć, że po wprowadzeniu zmian (ma to nastąpić w drugiej połowie 2015), popularność programu wreszcie spotka się z rządowymi oczekiwaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: