Mieszkanie dla Młodych w końcu na fali

Mieszkanie dla Młodych w końcu na fali

Okazało się, że zmiany wprowadzone we wrześniu tego roku, dobrze zrobiły programowi „Mieszkanie dla Młodych”. Domagano się ich już od końca ubiegłego roku, kiedy to okazało się, że „MdM” nie spełnia wielu oczekiwań. Aktualnie jego popularność wzrosła jednak na tyle, że niektóre banki przyjmują już wnioski od dofinansowanie na 2016 rok.

Przypomnijmy, że we wrześniu bieżącego roku, oferta programu została wzbogacona o możliwość dofinansowania, do zakupu mieszkań z rynku wtórnego. Ograniczenie tylko do nowych mieszkań było od samego początku największą wadą w oczach nie tylko potencjalnych beneficjentów „MdM”, ale także ekonomistów. Twierdzili oni, że w tej postaci program wcale nie pomaga młodym ludziom w zdobyciu pierwszego mieszkania, ale wspiera rynek deweloperski.

Jak pokazują najnowsze dane z Banku Gospodarki Krajowej, posunięcie to było nad wyraz celne. W ostatnich dwóch miesiącach liczba wniosków, składanych w ramach „Mieszkania dla Młodych”, wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z ostatnim miesiącem przed wprowadzeniem zmian. Jakby tego było mało, około 65% podań dotyczyło mieszkań z rynku wtórnego.

Wiele osób postanowiło skorzystać już z puli pieniędzy przeznaczonej na rok 2016. Z danych wynika, że zagospodarowanych zostało już niemal 20% z tego przydziału. Mimo że w większości banków wnioski o przyznanie dofinansowania można składać jeszcze do 18 grudnia, „zaklepanie” dofinansowania na przyszły rok to całkiem mądra decyzja. Jeśli nie zastrzeżemy chęci wykorzystania w 2016 i nie zdążymy przed końcem bieżącego roku z formalnościami, dofinansowanie nie przejdzie na kolejny rok. Niektóre banki nawet już teraz nie dają możliwości składania wniosków na 2015.

Warto pamiętać, że mieszkania z rynku wtórnego to nie jedyna zmiana w „MdM”. Wcześniej wprowadzono m.in. wyższe limity dofinansowania dla rodzin z dziećmi, a także zmieniono obostrzenia dotyczące powierzchni dofinansowywanych lokali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: