Miły prezent od EBC

Miły prezent od EBC

Niedawno posiadacze kredytów hipotecznych w złotówkach, dostali prezent w postaci obniżki rat ich zobowiązań. Teraz podobny upominek otrzymali zadłużeni w euro. Europejski Bank Centralny postanowił na swoim ostatnim spotkaniu obniżyć stopy procentowe. Aktualnie wynoszą one 0,05%.

Takie działania zostały podjęte pomimo wcześniejszych deklaracji, że EBC nie planuje kolejnej obniżki stóp. Stało się jednak inaczej, co posiadacze kredytów walutowych w Polsce, przyjęli z wielką radością. To dla nich tym lepsza wiadomość, jeśli weźmie się pod uwagę obecną sytuację polityczną w Europie i wahania kursów walut, związane z konfliktem na Ukrainie. Przy obecnych stopach procentowych przyjętych przez EBC, miesięczne raty kredytów w euro mogą spaść nawet o kilkadziesiąt złotych.

Przypomnijmy, że spłacający długi w obcej walucie, nie mieli łatwego życia. Mowa tu zarówno o zadłużonych w euro, jak i frankach szwajcarskich. Zatrzymajmy się jednak przy tej pierwszej walucie. Wielki boom na kredyty w euro nastąpił w 2010. Wówczas stopy procentowe były wyższe, ale średni kurs wspólnej waluty wynosił 4,12 zł. Niestety w następnym roku poszedł on znacznie do góry, przez co zadłużeni musieli stawić czoła sporym trudnościom w spłacaniu kredytów. Aktualna obniżka stóp nie tylko zmniejsza oprocentowanie rat, ale również osłabia wspólną walutę. Nie wiadomo, jak długo potrwa to szczęście, ale póki co zadłużeni w euro mogą odetchnąć z ulgą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: