Na co zwrócić uwagę przy wymianie walut

Na co zwrócić uwagę przy wymianie walut

Choć wiele osób korzysta z wygody z kantorów internetowych, to stacjonarny kantor walutowy nadal jest niezwykle popularny, zwłaszcza kiedy musimy szybko dokonać wymiany lub chcemy wiedzieć, jakie są kursy walut NBP. Warto zatem wiedzieć, na co powinniśmy uważać, kiedy dokonujemy wymiany po aktualnym kursie euro w kantorach.

Prezentacja kursówkurs euro

Kantory internetowe są obecnie hitem Internetu. Są proste w obsłudze, wygodne i tanie. Mamy tam do dyspozycji nie tylko samą możliwość wymiany waluty, ale możemy też poznać notowania kursu walut, skorzystać z kalkulatora walutowego lub przelicznika walut. Mimo to kantory stacjonarne wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Wymiana walut w tych placówkach wydaje się prostą transakcją. To na co powinniśmy uważać przede wszystkim to kurs, który jest prezentowany w kantorze.

Bardzo często to, co widzimy na zewnątrz kantora, to kurs dotyczący jedynie skupu waluty. Nie jest on jednak opisany, a klient zachęcony atrakcyjnym kursem, decyduję się wymienić walutę. Efektem tego nieświadomy niczego klient wymienia waluty po innym kursie niż ten, który widnieje na szyldzie. To o tyle ważne, że kantory stacjonarne nie uznają reklamacji po odejściu od kasy. Teoretycznie mamy prawo zwrócić się z tym nawet do Rzecznika Praw Konsumenta, ale jest to procedura długa, problematyczna i niedająca pewności, że uda nam się odzyskać pieniądze. Ważna jest także poprawność samego zapisu kursu. Czasami są one wyświetlane na tyle niewyraźnie, że klient nie jest w stanie odczytać właściwie zapisanego kursu.

Prowizja i ceny

Bardzo ważna jest też wysokość prowizji. Ta jest pobierana przez każdy kantor, ale zasady jej naliczania powinny być jasno ustalone. Przede wszystkim klient musi być poinformowany o wysokości prowizji, zanim zacznie transakcje. Dodatkowo warto pamiętać, że kiedy chcemy wymienić większą ilość pieniędzy, to mamy pełne prawo, a wręcz powinniśmy podjąć się negocjacji kursu. Warto mieć świadomość, że kantor to nie jest bank i mamy tu do czynienia z prywatnym sprzedawcą jak każdym innym.

Tylko właściciel kantoru może zatem podjąć decyzję o tym, czy chcę nieco zejść ze swojej marży na rzecz wymiany dużej ilości gotówki. To na co trzeba też uważać, to swoista zmowa cenowa, która może dotyczyć sąsiadujących ze sobą kantorów. Odwiedzając je kolejno, wydaję nam się, że wszystkich kantorach cena sprzedaży czy skupu jest taka sama. Tymczasem bardzo często okazuje się, że kawałek dalej w innym kantorze możemy dostać nieco lepszą cenę. Nie zaleca się też wymieniania walut w kantorach, które są nastawione na turystów. Chodzi tu o punkty, które są zlokalizowane na stacjach kolejowych PKP, dworcach autobusowych czy też po prostu na lotniskach.

Ostatecznie, zanim odejdziemy od okienka w kantorze, musimy sprawdzić autentyczność banknotów. Handel fałszywymi banknotami nie jest już tak dotkliwą plagą, jak jeszcze dwadzieścia lat temu, ale nadal się zdarza. Bywa też, że dana osoba sprzeda nam banknot, który jest fałszywy zupełnie niechcący. Dlatego za każdym razem trzeba, choć pobieżnie obejrzeć dany banknot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: