Na kredytach noworoczne zmiany

Na kredytach noworoczne zmiany

Wraz z nowym rokiem idzie nowe na rynku kredytowym. Zaczyna obowiązywać kilka zmian legislacyjnych, które powinny mieć znaczący wpływ na jego funkcjonowanie i zachowanie się klientów. Eksperci wróżą nawet kilka miesięcy zastoju w tym sektorze finansów.

Główna zmiana, która zajdzie na rynku kredytów, to kolejne podniesienie progu wkładu własnego koniecznego do uzyskania kredytu hipotecznego. Przypomnijmy, że jest to wynik wprowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji S. W jej myśl od 2014 roku przy pożyczkach na mieszkanie potrzebne są własne środki finansowe. W pierwszym roku funkcjonowania rekomendacji było to 5% wartości pożyczanej kwoty, w ubiegłym roku próg wzrósł do 10%, natomiast od 1 stycznia jest to 15%.

Co prawda z pomocą niektórym kredytobiorcom przychodzi program „Mieszkanie dla Młodych”, zapewniającym dofinansowanie osobom w przedziale wiekowym od 18 do 35 lat. Początkowo bardzo krytykowany, w ubiegłym roku został poddany nowelizacji, wprowadzającej m.in. możliwość dofinansowania zakupu mieszkań z rynku wtórnego, a także podniesienie progów dla np. rodzin wielodzietnych. Czy to jednak wystarczy, aby nie obniżyć ruchu na rynku kredytowym?

Kolejna sprawa to podatek bankowy, który chce wprowadzić rząd. Z reguły w przypadku nakładania na banki dodatkowych opłat, te instytucje rekompensowały sobie straty na różne sposoby. Wiele pozwala sądzić, że tym razem będzie podobnie. Szacuje się, że mogą wzrosnąć np. marże kredytowe, co de facto podniesie koszt pożyczek. To na pewno nie będzie sprzyjać wzrostowi popularności kredytów.

Oczywiście nie będzie tak, że Polacy zupełnie zrezygnują z zapożyczania się. Po prostu przez pewien czas będą musieli oswoić się z nową sytuacją. Eksperci przewidują, że może to potrwać kwartał, a nawet pół roku. Ostatecznie jednak wszystko powinno wracać do normy.

Czy planowaliście zaciągnąć w tym roku kredyt? Jak zapatrujecie się na zmiany zachodzące na tym rynku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: