Nasza zdolność kredytowa spadła

Nasza zdolność kredytowa spadła

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego będzie w tym roku jeszcze trudniejsze, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Jest to rezultat wyższych marż kredytowych, które negatywnie wpływają na zdolność kredytową Polaków.

Najnowsze badania na rynku finansowym pokazują, że modelowa polska rodzina składająca się z trzech osób, może liczyć na najniższą kwotę od dwóch lat. Czynniki brane pod uwagę w badaniu, zakładały, że dochód rodziny to 5000 złotych netto, a kredyt będzie zaciągnięty na 30 lat. Dodatkowo kredytobiorcy zobowiązują się do założenia konta i wykupienia karty kredytowej w udzielającym pożyczki banku. Te dwa ostatnie czynniki powinny wpływać korzystnie na możliwości nabywcze kredytobiorcy, ale w obecnej sytuacji okazują się niewystarczające. Sama kwota, na jaką może liczyć owa modelowa rodzina, jest o 69 tysięcy niższa niż rok temu.

Jak już pisałem, ten stan rzeczy jest spowodowany wzrostem marż kredytowych. Wpływają one w znaczący sposób na wysokość rat zobowiązania. Większość banków przekalkulowała, że przy takich podwyżkach Polacy będą sobie mogli pozwolić obecnie na mniej. Zaczynają się podnosić głosy, że spadek zdolności kredytowej jest wynikiem podatku bankowego. Nie można jednak zwalać wszystkiego na ten przepis, zwłaszcza że banki odżegnują się od teorii, jakoby wszelkie zmiany w ich cennikach miały z nim coś wspólnego.

Faktem jest jednak, że obecnie przy takich samych dochodach jak w zeszłym roku, możemy liczyć na mniejszy kredyt. Na szczęście dla chcących się zapożyczyć na mieszkanie, jest kilka banków, które wciąż są w stanie zaoferować klientom więcej. To „więcej” może sięgać nawet 500 tysięcy złotych. Zatem warto porozglądać się nieco dłużej za bankiem, w którym weźmiemy pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: